Krokodyl krótkopyski do podziału
Ekologia.pl Wiadomości Zwierzęta chronione, dzikie i domowe - aktualności Krokodyl krótkopyski do podziału

Krokodyl krótkopyski do podziału

Fot.: krokodyl krótkopyski (Wikipedia, CC)
Fot.: krokodyl krótkopyski (Wikipedia, CC)
Amerykańscy naukowcy przyjrzeli się genom krokodyla krótkopyskiego. Okazało się, ze krokodyl ten to w istocie trzy rożne gatunki o czym poinformowało American Museum of Natural History.

Do tej pory taksonomia tego gatunku była sporna: pierwotnie dwie odmienne populacje krokodyla krótkopyskiego umieszczono w osobnych rodzajach. Potem włączono je w jeden gatunek, a ostatecznie uznano za dwa podgatunki jednego gatunku. Jak stwierdził Mitchell Eaton z American Museum of Natural History, najnowsze odkrycie kończy tą długą debatę.

Badacze pobrali próbki tkanek z rożnych populacji krokodyla zamieszkujących dorzecze Kongo oraz  zachodnie wybrzeże Afryki Środkowej.  Stwierdzono nie tylko dużą odrębność genetyczną populacji z dorzecza Kongo od populacji z zachodniej Afryki. Badacze niespodziewanie odkryli że ta ostatnia populacja także nie jest genetycznie jednorodna i należny wyodrębnić co najmniej jeden nowy gatunek. Rożnicę genetycznie nie przekładają się jednak na odmienny wygląd. Wszystkie gatunki uznawane do niedawna za krokodyla krótkopyskiego od lat są przedmiotem polowań rdzennej ludności Afryki, która pozyskuje z nich mięso i cenne skóry.

Krokodyl krótkiopyski (Osteolaemus tetraspis) zamieszkuję Afrykę centralno-zachodnią i zachodnią. Dorosłe osobniki osiągają do 180 cm długości, podstawę pożywienia stanowią ryby i rożnego rodzaju skorupiaki. Podobnie jak wszystkie gatunki krokodyli jest gatunkiem zagrożonym i podlega ochronie.

ekologia.pl
4.9/5 - (14 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments