Nietoperze potrzebują międzynarodowej ochrony
Jeden z największych owocożernych nietoperzy: rudawka malajska (Pteropus vampyrus) – może wkrótce wyginać w Malezji o ile w porę nie podejmie się odpowiednich działań ochronnych alarmują naukowcy na łamach „Journal of Applied Ecology”.
Według naukowców o ile nie wprowadzi się przynajmniej okresowego zakazu polowania na te nietoperze, to wkrótce mogą one całkowicie wyginąć na obszarze Malezji. Każdego roku w Malezji z rąk myśliwych i rolników ginie około 22 000 rudawek malajskich, do tego należy doliczyć trudną do oszacowania liczbę nietoperzy zabitych nielegalnie. O ile obecny poziom polowań zostałby utrzymany, według najczarniejszych scenariuszy rudawki wygina za sześć lat, bardziej optymistyczne założenia mówią o kilkudziesięciu latach. Aby skutecznie ochronić ten gatunek konieczne są międzynarodowe ustalenia, ponieważ nietoperze migrują miedzy Malezją, Indonezją i Tajlandią. Naukowcy przestrzegają że obok utraty siedlisk to właśnie polowania w największym stopniu przyczyniają się do spadku liczebności nietoperzy.
Obecne badania nad populacjami i liczebnością tego gatunku są pierwsze od wielu lat, naukowcy chcą m in. śledzić trasy wędrówek nietoperzy za pomocą nadajników GPS przyczepionych do futra niektórych osobników. Wiadomo że saski te każdej nocy potrafią przelecieć nawet ponad 60 km z kolonii do żerowisk.
Ekologia.pl
Subscribe
0 komentarzy
Zobacz najnowsze artykuły
Ciekawostki przyrodnicze