Odkryto nowe dinozaury w Maroku
Na pustyni Sahara paleobiolodzy znaleźli skamieniałości pterozaura – kopalny gad należy do nieznanego do tej pory gatunku, a także zauropoda o 20 metrowej długości. O nowym znalezisku poinformował portal Live Science.
Skamieniałości znaleziono w południowo-wschodnim Maroku, niedaleko od granicy algierskiej. Jak powiedział Nizar Ibrahim z University College w Dublinie, który wraz z uczonymi z Uniwersytetu w Portsmouth i marokańskimi naukowcami dokonał odkrycia – to zaskakujące bo niespełna miesięczna wyprawa przyniosła dwa znaleziska, a oba odkryte gatunki mogą być nieznane nauce. W czasie wyprawy uczeni pokonali ponad 5000 kilometrów bezdroży, a transport wydobytych kości nastręczył wielu problemów techniczno-organizacyjnych.
Znalezione szczątki zostały zidentyfikowane jako duży fragment dzioba nieznanego do tej pory gatunku pterozaura. Odkryto ponadto jedną z kości zauropoda (duże roślinożerne dinozaury) która wskazuje, że zwierzę to mierzyło około 20 metrów. Wstępny wiek znaleziska to 100 milionów lat. Zwłaszcza to pierwsze znalezisko jest cenne, ponieważ pterozaury miały delikatne struktury kostne i mało ich szczątków zachowało się do naszych czasów. Naukowcy znaleźli ponadto liczne skamieniałe ślady dinozaurów i dużo rożnych zębów dinozaurów, prakrokodyli i być może ryb.
Miliony lat temu teren obecnej Sahary był zielonym tropikalnym rajem, gdzie pośród licznych roślin i jezior występowały dinozaury i krokodyle a po niebie szybowały pterozaury. Po dokonaniu niezbędnych badan skamieniałości wrócą do Maroka, gdzie będą eksponowane w miejscowym muzeum.
ekologia.pl
Subscribe
0 komentarzy
Zobacz najnowsze artykuły
Pierwiastki
Aromaterapia
Witaminy i suplementy
Pielęgnacja ogrodu
Medycyna rodzinna