Scynki pływają w piasku
Naukowcy prześledzili w jaki sposób niewielkie jaszczurki mogą błyskawicznie poruszać się pod powierzchnią piasku. O najnowszym odkryciu informuje portal Live science, powołując się na artykuł z „Science”.
Scynk aptekarski (Scincus scincus) to niewielka, dorastająca do 15 cm długości jaszczurka żyjąca na piaszczystych obszarach północnej Afryki i Półwyspu Arabskiego. Scynk ten bywa też nazywany rybą piaskową, co biorąc pod uwagę sposób jego poruszania jest trafną nazwą. Długi, klinowaty pysk scynka ułatwia mu rycie w piasku, zaś spłaszczone ciało i gładkie, ściśle przylegające łuski zmniejszają opór.
Aby zbadać tajemnice ruchu tych jaszczurek, Naukowcy z Georgia Tech zbudowali specjalne szklane zbiorniki wypełnione absorbentem. Specjalna substancja pozwalała na filmowanie ruchów zagrzebanych scynków specjalną kamerę rentgenowską. O tym jak scynk porusza się pod powierzchnią piasku, można przekonać się ogladając ten film.
Okazało się, że scynk potrafi zagrzebać się w piasku w ciągu niespełna pół sekundy. Do poruszania się pod powierzchnia nie używa jednak kończyn, ale wykorzystuje wężowate ruchy całego ciała. Dzięki temu, w tak gęstym środowisku może poruszać się nawet z prędkością 15 cm na sekundę, co pozwala na bezproblemową ucieczkę przed drapieżnikami.
Zagrzebujący się scynk
Ekologia.pl
Subscribe
0 komentarzy
Zobacz najnowsze artykuły
Ciekawostki przyrodnicze
Eko technologie
Energia dla domu