Ślepe zwierzęta z Australii
Ekologia.pl Wiadomości Ciekawostki przyrodnicze Ślepe zwierzęta z Australii

Ślepe zwierzęta z Australii

Fot.: Jeden z odkrytych skorupiaków (Australian Center for Evolutionary Biology & Biodiversity)
Fot.: Jeden z odkrytych skorupiaków (Australian Center for Evolutionary Biology & Biodiversity)
Na 850 nieznanych dotąd gatunków zwierząt, m.in. ślepych ryb i skorupiaków, natrafili naukowcy w podziemnych wodach i jaskiniach Australii – poinformowano na konferencji naukowej w australijskim Darwin, poświęconej ewolucji i różnorodności biologicznej.

„Niemal wszystkie są ślepe i pozbawione oczu oraz pigmentu. Są więc bardzo jasne albo zupełnie białe” – powiedział jeden z badaczy, biolog ewolucyjny z University of Adelaide w Australii, Andy Austin. Jak dodał, wiele z tych zwierząt ma bardzo delikatną budowę, a jaskiniowe owady są często wyposażone w długie odnóża i czułki – ograny zmysłu wrażliwe na drgania i związki chemiczne. Naukowcy natrafili na nie podczas czteroletnich badań podziemnych wód i jaskiń w pustynnych i półpustynnych częściach Australii O ich poszukiwaniach informuje serwis LiveScience.

„Piętnaście milionów lat temu Australia środkowa i południowa była o wiele bardziej wilgotna, a na powierzchni występowało bogactwo bezkręgowców” – tłumaczył Austin. „Z biegiem lat kontynent coraz bardziej wysychał. Miało to miejsce od jednego do dwóch milionów lat temu i doprowadziło do tego, co widzimy dziś – że środowisko stało się suche. Różne gatunki znajdowały schronienie w izolowanych, odpowiednich dla nich siedliskach, np. podziemnych wodach i szczelinach skalnych, gdzie przetrwały i ewoluowały zupełnie niezależnie od siebie”.

Odkryte gatunki owadów, skorupiaków, pająków i innych bezkręgowców stanowią prawdopodobnie około jednej piątej gatunków, które – zdaniem badaczy – nadal żyją pod ziemią w najdzikszych, pustynnych rejonach Australii. Dotychczas badania objęły zaledwie 10% rejonów, na których może występować fauna jaskiniowa.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

4.8/5 - (13 votes)
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments