Wędrówka wilka Alana
Ekologia.pl Wiadomości Ciekawostki przyrodnicze Wędrówka wilka Alana

Wędrówka wilka Alana

Trzy województwa i 620 kilometrów, w ciągu dwóch tygodni, pokonał młody wilk Alan. O przebiegu jego wędrówki informuje umieszczony na szyi nadajnik z systemem GPS.

Fot.: wilk (US GOV)

Fot.: wilk (US GOV)


Założyli go niemieccy naukowcy, którzy prowadzą badania nad migracją wilków. Jak informuje wiceprezes Stowarzyszenia dla Natury “Wilk”, Robert W. Mysłajek, w połowie marca bieżącego roku, w pobliżu miejscowości Bad Muskau w Saksonii, kilka kilometrów od granicy polsko-niemieckiej, dwa jednoroczne wilki zostały wyposażone przez naukowców w nadajniki z systemem GPS GSM. Zorganizowana przez nich akcja jest częścią badań nad migracją wilków.

Dwa tygodnie temu, jeden z oznakowanych wilków o imieniu Alan wyruszył w długą podróż. Przekroczył granicę polsko-niemiecką na południe od Forst. Od tego momentu naukowcy z biura Lupus w Spreewitz przesyłają informacje o miejscach pobytu Alana do biura Stowarzyszenia dla Natury „Wilk”. Dzięki temu pracownicy Stowarzyszenia mogą monitorować jego wędrówkę po terenie Polski. Wilk dotychczas pokonał ponad 620 kilometrów i trzy województwa: lubuskie, zachodniopomorskie i pomorskie. Przeszedł przez Lasy Zielonogórskie, przepłynął Odrę, przebył Puszczę Rzepińską, Puszczę Lubuską, Dolinę Noteci, Lasy Wałeckie, Bory Tucholskie, a następnie przedostał się na prawy brzeg Wisły. Po drodze przekroczył kilka ruchliwych dróg, między innymi najbardziej zatłoczoną drogę krajową nr 1, oraz ogrodzoną autostradę A1, gdzie wykorzystał jedno ze specjalnych przejść dla zwierząt. Jak wyjaśnia Mysłajek, wszystko wskazuje na to, że Alan niebawem dotrze w obszary zasiedlone przez populacje wilka w Polsce północno-wschodniej. Być może właśnie tam założy własną rodzinę.

Dotychczas niewiele wiadomo o mechanizmach, jakie rządzą długodystansowymi migracjami dużych drapieżników. Trudno też określić co spowodowało, że to Alan wyruszył w tak długą podróż, a jego brat Karl – oznakowany w tym samym czasie – po 150 kilometrowej wyprawie w głąb Niemiec powrócił i pozostał na terytorium swojej watahy. Historia Alana potwierdza przypuszczenia, że codziennie przez Polskę wędrują dziesiątki dużych zwierząt lądowych. Są to nie tylko wilki, ale też łosie, jelenie, dziki, żubry, a także rysie. W Polsce żyje około 700 wilków i niemal 200 rysi. Oba drapieżniki są ściśle chronione. Ich przetrwanie w zurbanizowanej Europie zależy od możliwości swobodnej wymiany genowej pomiędzy niewielkimi populacjami, zasiedlającymi odległe od siebie lasy.

Ekologia.pl

Bibliografia
  1. PAP - Nauka w Polsce;
4.6/5 - (8 votes)
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Nie odchodź jeszcze!

Na ekologia.pl znajdziesz wiele ciekawych artykułów i porad, które pomogą Ci żyć w zgodzie z naturą. Zostań z nami jeszcze chwilę!