Wystawa „Ginące zwierzęta Europy”
Ekologia.pl Wiadomości Ciekawostki przyrodnicze Wystawa „Ginące zwierzęta Europy”

Wystawa „Ginące zwierzęta Europy”

Norka europejska
Norka europejska
Wymieranie gatunków jest procesem naturalnym, do którego dochodzi na skutek nieustannych zmian zachodzących w środowisku. Jednak przez działalność człowieka, który szybko i na dużą skalę przekształca środowisko naturalne, różnorodność biologiczna zmniejsza się w alarmującym tempie.

Muzeum i Instytut Zoologii PAN, Komitet Zoologii PAN wraz z  Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa zaprasza na wystawę „Ginące zwierzęta Europy”. Ekspozycja przedstawia problematykę związaną z zagrożonymi gatunkami zwierząt w Polsce i w Europie.

Edukacja przede wszystkim, czyli nauka przez zabawę

Motyw przewodni wystawy stanowi kwestia ochrony przyrody. Z jednej strony ekspozycja pokazuje sytuację, w jakiej znalazło się środowisko naturalne w obliczu intensywnej ekspansji człowieka, a z drugiej odkrywa przed nami tajemnice świata, w jakim żyją bądź żyły wybrane gatunki.

Na wystawie prezentowane są unikatowe eksponaty ze zbiorów Muzeum i Instytutu Zoologii PAN. W trakcie zwiedzania można zapoznać się z treścią i ideą „Czerwonej Księgi”, zajrzeć do wykazu zwierząt wymarłych, zagrożonych oraz rzadkich.

Na planszach informacyjnych i zdjęciach zostały przedstawione najbardziej znane gatunki zagrożone wyginięciem (rak szlachetny, norka europejska, kilka gatunków modraszków). Zwiedzający z bliska mogą przyjrzeć się budowie delikatnych motyli, obejrzeć żywe raki w akwariach czy poznać wygląd potężnego tura. Z ekspozycji można dowiedzieć się także, jakie problemy niosą ze sobą nowoczesne badania genetyczne wykorzystywane w ochronie i odtwarzaniu wymarłych gatunków.

Tego już nie zobaczymy

Czerwona księga
Rejestr zagrożonych wyginięciem organizmów na Ziemi. Pierwszą listę zagrożonych gatunków opublikowała Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody i Jej Zasobów (IUCN) w 1963 roku.

Warto odwiedzić wystawę głównie po to, by zobaczyć gatunki zwierząt, które kiedyś można było spotkać na łonie natury, a które obecnie możemy podziwiać jedynie jako wypchane eksponaty muzealne. Jeśli chcecie zobaczyć dropia, jednego z najcięższych ptaków latających na świecie, norkę europejską, potężnego tura oraz poznać historię i przyczyny wymierania tych gatunków, to trzeba koniecznie zobaczyć ekspozycję. Ciekawostką jest graficzne opracowanie wyglądu tura wraz z rekonstrukcją 3D. Dzięki trójwymiarowej wizualizacji przedstawionej na wielkpowierzchniowym ekranie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie, jak to potężne zwierzę wyglądało w rzeczywistości.

Do kogo jest skierowana wystawa?

Ze względu na uniwersalną i aktualną tematykę ekspozycja skierowana jest do szerokiej grupy adresatów: zarówno dzieci i młodzieży, jak i dorosłych. Zwiedzają ją nie tylko uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i liceów, ale całe rodziny. By dotrzeć do tak dużej grupy odbiorców, zostały wykorzystane różne środki przekazów, między innymi:

  • żywe eksponaty,
  • dzieła sztuki wykorzystujące współczesne media artystyczne,
  • eksponaty z kolekcji Muzeum i Instytutu Zoologii PAN,
  • czytelne obrazy, w tym filmy, wielkoformatowe wydruki, tablice, wykresy itd.

Ekspozycji towarzyszy program edukacyjny przeznaczony dla dzieci i młodzież szkolnej. Uczestnicy biorą udział w zajęciach dydaktycznych i artystycznych (jest specjalny kącik do rysowania i malowania). Natomiast dla osób, które czują niedosyt i chciałyby dowiedzieć się czegoś więcej, zostały przygotowane „książki multimedialne” z dodatkowymi materiałami edukacyjnymi.

Po obejrzeniu

Jaka myśl nasuwa się po obejrzeniu wystawy „ Ginące zwierzęta Europy”? Taka, że trzeba zrobić wszystko, by chronić gatunki, póki jeszcze żyją! Pełne odtworzenie jest praktycznie niemożliwe, a każda strata w świecie przyrody jest stratą bezpowrotną.

Ekspozycja „Ginące zwierzęta Europy” mieści się w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Łazienkach Królewskich w Warszawie na ul. Szwoleżerów 9. Wystawę można podziwiać do końca marca.

Ekologia.pl (J.Sz.)

4.6/5 - (8 votes)
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments