Wystawa „Ginące zwierzęta Europy”
Muzeum i Instytut Zoologii PAN, Komitet Zoologii PAN wraz z Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa zaprasza na wystawę „Ginące zwierzęta Europy”. Ekspozycja przedstawia problematykę związaną z zagrożonymi gatunkami zwierząt w Polsce i w Europie.
Edukacja przede wszystkim, czyli nauka przez zabawę
Motyw przewodni wystawy stanowi kwestia ochrony przyrody. Z jednej strony ekspozycja pokazuje sytuację, w jakiej znalazło się środowisko naturalne w obliczu intensywnej ekspansji człowieka, a z drugiej odkrywa przed nami tajemnice świata, w jakim żyją bądź żyły wybrane gatunki.
Na wystawie prezentowane są unikatowe eksponaty ze zbiorów Muzeum i Instytutu Zoologii PAN. W trakcie zwiedzania można zapoznać się z treścią i ideą „Czerwonej Księgi”, zajrzeć do wykazu zwierząt wymarłych, zagrożonych oraz rzadkich.
Na planszach informacyjnych i zdjęciach zostały przedstawione najbardziej znane gatunki zagrożone wyginięciem (rak szlachetny, norka europejska, kilka gatunków modraszków). Zwiedzający z bliska mogą przyjrzeć się budowie delikatnych motyli, obejrzeć żywe raki w akwariach czy poznać wygląd potężnego tura. Z ekspozycji można dowiedzieć się także, jakie problemy niosą ze sobą nowoczesne badania genetyczne wykorzystywane w ochronie i odtwarzaniu wymarłych gatunków.
Tego już nie zobaczymy
Warto odwiedzić wystawę głównie po to, by zobaczyć gatunki zwierząt, które kiedyś można było spotkać na łonie natury, a które obecnie możemy podziwiać jedynie jako wypchane eksponaty muzealne. Jeśli chcecie zobaczyć dropia, jednego z najcięższych ptaków latających na świecie, norkę europejską, potężnego tura oraz poznać historię i przyczyny wymierania tych gatunków, to trzeba koniecznie zobaczyć ekspozycję. Ciekawostką jest graficzne opracowanie wyglądu tura wraz z rekonstrukcją 3D. Dzięki trójwymiarowej wizualizacji przedstawionej na wielkpowierzchniowym ekranie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie, jak to potężne zwierzę wyglądało w rzeczywistości.
Do kogo jest skierowana wystawa?
Ze względu na uniwersalną i aktualną tematykę ekspozycja skierowana jest do szerokiej grupy adresatów: zarówno dzieci i młodzieży, jak i dorosłych. Zwiedzają ją nie tylko uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i liceów, ale całe rodziny. By dotrzeć do tak dużej grupy odbiorców, zostały wykorzystane różne środki przekazów, między innymi:
- żywe eksponaty,
- dzieła sztuki wykorzystujące współczesne media artystyczne,
- eksponaty z kolekcji Muzeum i Instytutu Zoologii PAN,
- czytelne obrazy, w tym filmy, wielkoformatowe wydruki, tablice, wykresy itd.
Ekspozycji towarzyszy program edukacyjny przeznaczony dla dzieci i młodzież szkolnej. Uczestnicy biorą udział w zajęciach dydaktycznych i artystycznych (jest specjalny kącik do rysowania i malowania). Natomiast dla osób, które czują niedosyt i chciałyby dowiedzieć się czegoś więcej, zostały przygotowane „książki multimedialne” z dodatkowymi materiałami edukacyjnymi.
Po obejrzeniu
Jaka myśl nasuwa się po obejrzeniu wystawy „ Ginące zwierzęta Europy”? Taka, że trzeba zrobić wszystko, by chronić gatunki, póki jeszcze żyją! Pełne odtworzenie jest praktycznie niemożliwe, a każda strata w świecie przyrody jest stratą bezpowrotną.
Ekspozycja „Ginące zwierzęta Europy” mieści się w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Łazienkach Królewskich w Warszawie na ul. Szwoleżerów 9. Wystawę można podziwiać do końca marca.