Znaleziono przodka tyranozaura
W Chinach znaleziono skamieniałości dinozaura żyjącego w okresie kredy, które powinny pomóc w wyjaśnieniu tajemnic ewolucji tyranozaura. O znalezisku poinformowało BBC News powołując się na artykuł w „Royal Society’s journal Proceedings B”.
Odkrycia dokonano w pobliżu miasta Jiayuguan, a skamieniałe szczątki należały do dinozaura z gatunku Xiongguanlong baimoensis. Jak powiedział Peter Makovicky pracujący w międzynarodowym zespole badającym znalezisko – być może jest to „brakujące ogniwo” łączące Tyranozaury z ich znacznie mniejszymi przodkami. Współczesna wiedza paleontologów o tyranozauroidach (do nich należał m in. tyranozaur) opiera się na dwóch odrębnych grupach skamieniałości z różnych części kredy trwającego od 145 do 65 milionów lat temu. Cześć skamieniałości pochodzi z początku tego okresu, pozostałe datowane są miliony lat później, natomiast do tej pory brak było skamieniałości z połowy tego okresu. Dla paleontologów oznaczało to w lukę trwająca 40-50 milionów lat –do tej pory mogli jedynie przypuszczać jak zmieniały się dinozaury z tej grupy w tym okresie. Znalezione skamieniałości pozwolą to zmienić.
Skamieniałości Xiongguanlong baimoensis wykazują cechy pośrednie miedzy dużymi tyranozaurami a ich małymi przodkami. Z pierwszą grupa łączą je wzmocniona budowa kości szczęki, przystosowanych do przyczepu dużych partii mięśni czy też silniejsze kręgi szyjne oraz budowa przednich zębów. Jednak po przodkach odziedziczyły cienki pysk i rozmiary: do 1,5 m wysokości i około 270 kg wagi. W porównaniu z tyranozaurem ważącym do 5 ton i mierzącym ponad 4 metry był to więc karzełek.
ekologia.pl
Subscribe
0 komentarzy
Zobacz najnowsze artykuły
Pielęgnacja ogrodu
Witaminy i suplementy
Ochrona środowiska naturalnego
Ciekawostki
Przyroda