Coraz więcej autobusów elektrycznych na polskich ulicach | ekologia.pl
Ekologia.pl Wiadomości Coraz więcej autobusów elektrycznych na polskich ulicach

Coraz więcej autobusów elektrycznych na polskich ulicach

Polskie miasta wkraczają w nową erę transportu publicznego. W 2024 roku w Polsce zarejestrowano 2301 nowych autobusów i minibusów, z czego 433 wyposażone były w napędy alternatywne. To dopiero początek zmian – w nadchodzących miesiącach na ulice wyjedzie jeszcze więcej ekologicznych pojazdów. Impuls do tego dają nowe regulacje prawne, które nakładają na większe samorządy obowiązek nabywania zeroemisyjnych autobusów.

Elektryczne autobusy w Polsce

fot. mkos83/envato
Spis treści

Przepisy wymuszają modernizację taboru

Od 1 stycznia 2026 roku wszystkie miasta powyżej 100 tysięcy mieszkańców oraz firmy realizujące przewozy pasażerskie w ich obrębie będą zobligowane do zakupu wyłącznie autobusów zeroemisyjnych. To efekt nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych z listopada 2024 roku. Zmiany obejmą również mniejsze miejscowości – gminy liczące od 50 do 100 tysięcy mieszkańców będą musiały zwiększać udział autobusów nisko- i zeroemisyjnych w swojej flocie. Choć przepisy nie narzucają minimalnych progów, eksperci przewidują, że w nadchodzących latach elektryfikacja komunikacji miejskiej stanie się priorytetem także w mniejszych ośrodkach.

Inwestycje w infrastrukturę do ładowania

Wzrost liczby autobusów elektrycznych wymaga równoległego rozwoju infrastruktury do ich ładowania. To jedno z największych wyzwań stojących przed samorządami. Niezbędne będą inwestycje w: nowe zajezdnie z ładowarkami nocnymi, wiaty przystankowe z ładowarkami pantografowymi, rozbudowę sieci elektroenergetycznej.

Wyzwania techniczne i finansowe

Budowa infrastruktury do ładowania wiąże się z szeregiem wyzwań technicznych. Główne problemy to zapewnienie odpowiedniego zasilania, integracja ładowarek z przestrzenią miejską oraz zapewnienie sprawnego serwisu i monitoringu. Samorządy muszą również liczyć się z wysokimi kosztami – rozbudowa systemu ładowania wymaga modernizacji sieci elektroenergetycznych i budowy nowych stacji transformatorowych.

Eksperci wskazują, że kluczowym elementem sukcesu będzie inteligentne zarządzanie energią. Równoczesne ładowanie wielu autobusów generuje ogromne obciążenie dla sieci, dlatego coraz częściej stosuje się systemy optymalizujące czas i moc ładowania.

Zielona przyszłość komunikacji miejskiej

Wprowadzenie większej liczby autobusów elektrycznych w polskich miastach to nie tylko spełnienie wymagań prawnych, ale także realne korzyści dla środowiska i mieszkańców. Redukcja emisji spalin, poprawa jakości powietrza i niższy poziom hałasu sprawią, że codzienne podróże będą bardziej komfortowe.

Już teraz można zaobserwować rosnące zainteresowanie samorządów rozwiązaniami z zakresu elektromobilności. Warszawa, Poznań czy Kraków od lat inwestują w zeroemisyjny transport, a teraz dołączają do nich kolejne miasta, jak Grudziądz czy Inowrocław.

 

5/5 - (1 vote)
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments