Domy dla ludzi i pszczół. Nowe prawo wymaga, by nowe budynki miały cegły przyjazne pszczołom
Ekologia.pl Wiadomości Ciekawostki przyrodnicze Domy dla ludzi i pszczół. Nowe prawo wymaga, by nowe budynki miały cegły przyjazne pszczołom

Domy dla ludzi i pszczół. Nowe prawo wymaga, by nowe budynki miały cegły przyjazne pszczołom

Prawo planistyczne wprowadzone w mieście Brighton and Hove w Anglii wymaga, aby nowe budynki zawierały specjalne cegły z dziurami. Zapewnią one miejsce do gniazdowania i hibernacji pszczół samotnic. To nie wszystko- oprócz specjalnych cegieł domy powinny być wyposażone także w budki lęgowe dla jerzyków.

fot. shutterstock

fot. shutterstock

Celem jest zwiększenie bioróżnorodności w mieście. Pszczoły samotnice, które stanowią prawie 250 z około 270 gatunków pszczół w Wielkiej Brytanii, odgrywają ważną rolę w naturalnym ekosystemie.

„Cegły pszczele to tylko jeden z wielu środków, które naprawdę powinny zostać wprowadzone, aby rozwiązać problemy związane z różnorodnością biologiczną, które pojawiły się w wyniku wieloletnich zaniedbań” – powiedział Robert Nemeth, radny odpowiedzialny za inicjatywę.


Cegły zaprojektowane przez firmę Green&Blue są tej samej wielkości co standardowe, a główna różnica polega na tym, że mają one wąskie otwory i wgłębienia o różnych rozmiarach, w których mogą gnieździć się pszczoły.

Naukowcy są podzieleni co do skuteczności pszczelich cegieł w zwiększaniu bioróżnorodności, a niektórzy sugerują, że istnieje ryzyko, że mogą one przyciągać roztocza i zwiększać rozprzestrzenianie się chorób.

Dave Goulson, profesor biologii na Uniwersytecie Sussex, powiedział: „Cegły pszczele wydają mi się czynnością wysiedleńczą. Jeśli sądzimy, że posiadanie jednej z nich w każdym domu naprawdę wpłynie na różnorodność biologiczną, to jesteśmy w błędzie. Potrzebne są znacznie bardziej konkretne działania, a te cegły mogą z łatwością zostać wykorzystane przez deweloperów jako „greenwashing”.

Wątpliwości wyraził również Adam Hart, entomolog i profesor komunikacji naukowej na Uniwersytecie Gloucestershire, stwierdzając, że „interwencje oparte na dobrych intencjach mogą mieć niepożądane konsekwencje”.

Jednak Francis Gilbert, profesor ekologii na Uniwersytecie w Nottingham, powiedział, że roztocza nie powinny stanowić problemu. „W otworach będą również pożyteczne drobnoustroje, więc nie należy ich czyścić. Cegły pszczele są więc jednoznacznie dobrą rzeczą” – dodał.

Lars Chittka, profesor ekologii sensorycznej i behawioralnej na Queen Mary University, powiedział, że pszczoły byłyby w stanie same złagodzić potencjalne problemy, „co powinno w pewnym stopniu zrównoważyć ryzyko, które wiąże się z tak długoterminowymi możliwościami gniazdowania”.

Korzyści przewyższają ryzyko, mówią zwolennicy cegieł dla pszczół. „Zawsze łatwo jest wymienić wady dowolnego rozwiązania, ale kluczem jest ciągłe próbowanie” – powiedział Robert Nemeth. Zasugerował, że niektórzy krytycy mogą mylić cegły pszczele, które są zwykle wykonane z betonu, z „hotelami dla owadów” wykonanymi z drewna. Zwrócił uwagę, że byłyby one bardziej podatne na gnicie i przyciąganie niehigienicznych szkodników.

„Słyszałem, że istnieje ryzyko związane z roztoczami i innymi szkodnikami. W miarę upływu czasu i podnoszenia świadomości, tego rodzaju drobiazgi będą niezmiennie usuwane” – stwierdził. „Widziałem wiele wspaniałych przykładów pszczół używających cegieł i jestem przekonany do ich potencjału”.

Ekologia.pl (JSz)
Bibliografia
  1. Amy Frearson; "Bee bricks become planning requirement for new buildings in Brighton"; dezeen.com; 2022-01-28;
4.8/5 - (9 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments