Lasy mieszane kontra monokultury – co jest lepsze?
Zalesianie gruntów różnorodnymi gatunkami drzew może przynieść większe korzyści leśnictwu i ochronie przyrody – wynika z przeprowadzonego badania.
Współczesne leśnictwo bazuje w dużej mierze na monokulturach – w Szwecji np. na sośnie i świerku – głównie ze względu na pogląd, że jest to bardziej racjonalne. Tymczasem wkład lasów w ekosystemy to nie tylko produkcja drewna, ale i zachowanie bioróżnorodności oraz magazynowanie węgla.
Badanie przeprowadzone przez międzynarodową grupę naukowców wykazało, że lasy mieszane w porównaniu z monokulturami mają więcej zalet na kilku płaszczyznach. Dotyczy to m.in. produkcji – napisano w magazynie „Nature Communications”.
„Już wcześniej sugerowano, że duże zróżnicowanie gatunków drzew może mieć zbawienny wpływ na ekosystem, ale do tej pory to powiązanie było rozpatrywane jedynie w pojedynczych aspektach” – powiedział Lars Gamfeldt z University of Gothenburg, który kierował badaniem.
Pod uwagę wzięto sześć tzw. usług ekosystemowych (definiowanych jako wkład ekosystemów w szeroko pojęty dobrobyt człowieka): wzrastanie drzew, magazynowanie węgla, produkcję jagód, zapewnianie pożywienia dzikim zwierzętom, występowanie martwego drewna i bioróżnorodność. Okazało się, że wszystkim usługom służy większe zróżnicowanie drzew.
Różne gatunki pozytywnie wpływają na różne usługi ekosystemowe. Np. świerki są związane z większymi wskaźnikami przyrostu drzew, sosny – z produkcją jagód, podczas gdy brzozy – z magazynowaniem węgla.
Te doniesienia potwierdzają inne badania przeprowadzone w Europie Środkowej, w rejonie Morza Śródziemnego i w Kanadzie.
W badaniu analizowano także relacje między różnymi usługami ekosystemowymi. Np. wysoki przyrost drzew negatywnie wiąże się z produkcją zarówno jagód, jak i pożywienia dla dzikich zwierząt oraz występowanie martwego drewna. Z kolei zapewnianie pożywienia zwierzętom jest pozytywnie skorelowane z produkcją jagód i bioróżnorodnością.






myślę że lasy są naszym 2 domem płucami ziemi, i powinny rozrastać się na jak największym terenie :D mam mało lat ale mam wiele wiadomości na tema fauny i flory :D
ile lat?
Lasy mieszane mają większą bioróżnorodność. Żyje tam kilka gatunków drzew i krzewów. Ale też grzyby, mszaki, porosty, paprotniki i bezkręgowce. Grzyby żyją w mikoryzie z niektórymi gatunkami drzew np. borowik szlachetny i muchomor czerwonawy rosną pod świerkami, maślak ziarnisty pod sosnami. Natomiast porosty wybierają głównie drzewa lisciaste. W lasach mieszanych rośnie pleszanka (płonnik). w lasach mieszanych rosną borówki, maliny moroszki, jeżyny. Zwierzęta to kruk, dzięcioł, puchacz, sóweczka, jastrząb, zając, rys, żbik, sarna. Im więcej gatunków drzew, tym więcej innych organizmów współżyjących z nimi i na nich. Im więcej gatunków drzew tym więcej pokarmu dla różnych zwierząt.