Singapur zatwierdził 16 owadów do spożycia | ekologia.pl
Ekologia.pl Wiadomości Makaron ze świerszczami? Ten kraj właśnie zatwierdził 16 owadów do spożycia

Makaron ze świerszczami? Ten kraj właśnie zatwierdził 16 owadów do spożycia

Od smażonych poczwarek jedwabników po batony proteinowe wypełnione mielonymi mącznikami – singapurska państwowa agencja ds. żywności zatwierdziła do sprzedaży i spożycia w kraju 16 gatunków jadalnych owadów.

Jadalne owady

Fot. nicemyphoto/Shutterstock

„SFA ze skutkiem natychmiastowym umożliwi import owadów i produktów z owadów należących do gatunków, które uznano za budzące niewielkie obawy regulacyjne” – podała w swoim komunikacie Singapurska Agencja ds. Żywności (SFA).

Do owadów zatwierdzonych przez SFA należą szarańcza, koniki polne, mączniki i kilka gatunków chrząszczy. „Te owady i produkty z owadów mogą być wykorzystywane do spożycia przez ludzi lub jako pasza dla zwierząt, od których lub z których pozyskuje się żywność” – stwierdziła SFA, dodając, że owadów nie można „zbierać ze środowiska naturalnego”.

„Konieczny jest dokument potwierdzający, że owady hoduje się w pomieszczeniach regulowanych przez właściwy organ” – stwierdziła SFA.

Podobnie jak w większości krajów na świecie, jedzenie owadów w Singapurze jest nowością. Naukowcy odnotowali występowanie ponad 2100 jadalnych gatunków owadów, z których wiele jest bogatych w ważne witaminy i minerały i służy jako zrównoważone źródło białka.

„Owady są pomijanym źródłem białka i sposobem na walkę ze zmianą klimatu” – wynika z raportu Światowego Forum Ekonomicznego z 2022 roku. „Nasze spożycie białka zwierzęcego jest źródłem gazów cieplarnianych i zmian klimatycznych. Konsumując owady możemy na wiele sposobów równoważyć zmiany klimatyczne” – twierdzą naukowcy.

Mrówki, świerszcze, a nawet ptaszniki są powszechnie spożywane w innych krajach Azji Południowo-Wschodniej, takich jak Tajlandia i Kambodża. Żywe owady są powszechnie sprzedawane w Singapurze głównie jako pokarm dla zwierząt domowych, ale mogą stanowić nową i ekscytującą opcję dla ludzi. Lokalni szefowie kuchni, restauracje oraz firmy produkujące żywność i napoje już eksperymentują z różnymi sposobami bezpiecznego podawania owadów w potrawach.

Singapurska agencja ds. żywności przyznała, że ​​przemysł owadowy w kraju „rośnie”, a ogłaszając ramy regulacyjne dotyczące importu owadów jadalnych, SFA podkreśliła, że ​​jej priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa żywności spożywanej w Singapurze.

 

Ekologia.pl (JSz)

5/5 - (3 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments