Ogromny krater otworzył się na arktycznej tundrze
Ogromny, o głębokości 50 metrów krater, otworzył się na arktycznej tundrze Syberii. Naukowcy badający formację uważają, że eksplozja może być wynikiem zmian klimatycznych.
Krater został przypadkowo odkryty przez rosyjską ekipę filmową. Grupa naukowców, która od tamtego czasu odwiedziła to miejsce, stwierdziła, że dziura powstała najprawdopodobniej w wyniku ogromnej eksplozji spowodowanej nagromadzeniem się pod ziemią metanu – jest to proces znany również jako kriowulkanizm.
Dwie trzecie terytorium Rosji to wieczna zmarzlina, która jest ogromnym naturalnym rezerwuarem metanu.
Naukowcy uważają, że metan zostaje uwięziony w głębokich kieszeniach niezamarzniętej ziemi, zwanych „kriopegami”.
Nagromadzony metan wywiera ogromny nacisk na ziemię, więc gdy wieczna zmarzlina zaczyna topnieć, staje się niestabilna i może spowodować masowe eksplozje.
Niestety, kryzys klimatyczny spowodował rozmrożenie wiecznej zmarzliny, a tym samym uwolnienie metanu do atmosfery. To nie jest dobra wiadomość ponieważ metan jest gazem cieplarnianym o około 30-krotnej sile działania dwutlenku węgla, który uwalnia także wieczną zmarzlinę. Naukowcy twierdzą, że wraz ze wzrostem temperatur na całym świecie i ociepleniem klimatu topnienie wiecznej zmarzliny staje się coraz częstsze, co prowadzi do powstawania kolejnych kraterów.
„Zmiany klimatyczne mogą być również jednym z czynników w tych procesach kriowulkanicznych, ponieważ nadmierne ocieplenie w górnej warstwie wiecznej zmarzliny może prawdopodobnie przyczynić się do tych eksplozji. Ale jest to wciąż coś, co wymaga wielu dokładnych badań” ‒ powiedział Evgeny Chuvilin, główny naukowiec z Centrum Odzysku Węglowodorów Instytutu Nauki i Technologii w Skolkovo.
Naukowcy nie wiedzą jaka jest dokładna przyczyna powstawania kraterów. Głównym problemem jest to, że powstają niesamowicie szybko i krótko żyją, zanim zamieniają się w jeziora.
Na Półwyspie Jamalskim od 2014 roku rośnie liczba kraterów. Nie ma ich wystarczająco dużo, aby sklasyfikować je jako lokalną cechę tego obszaru, ale sama struktura wiecznej zmarzliny ma grubą warstwę lodu i bogate w metan złoża gazu ziemnego, które łącznie mogą służyć jako potencjalne wyjaśnienie, dlaczego syberyjska tundra ma więcej kraterów niż jakiekolwiek inne miejsce w Arktyce.
- https://edition.cnn.com/2020/09/04/world/craters-tundra-siberia-trnd-scn/index.html; 2020-09-07;





Szkoda,że pokazujecie na zdjęciu krater meteorytowy w Arizonie! Kratery w tundrze mają zupełnie inną genezę – prawdopodobnie podziemne wybuchy metanu!