Poranna filiżanka herbaty może już nigdy nie smakować tak samo | ekologia.pl
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Poranna filiżanka herbaty może już nigdy nie smakować tak samo

Poranna filiżanka herbaty może już nigdy nie smakować tak samo

Czy to koniec tradycji picia herbaty, którą znamy i kochamy? Według analizy opublikowanej w poniedziałek, zmiany klimatyczne rujnują produkcję herbaty w Kenii. Największy na świecie eksporter musi stawić czoła rosnącym temperaturom, nieregularnym opadom deszczu i inwazji owadów.

fot. shutterstock

fot. shutterstock

Herbata zaraz po wodzie, jest najczęściej spożywanym napojem na świecie. Niestety najnowsze analizy wskazują, że zakłócenia w dostawach ze strony wschodnioafrykańskiego rynku odbiją się globalną czkawką. Według raportu organizacji charytatywnej Christian Aid, powodzie, susze, fale upałów i burze mogą mieć poważny wpływ na obszary uprawy herbaty na całym świecie.

W Kenii, która produkuje blisko połowę całej herbaty spożywanej w Wielkiej Brytanii, obszar optymalnych warunków uprawy herbaty zmniejszy się o ponad jedną czwartą do 2050 r. Podczas gdy około 39% obszarów o średniej jakości ulegnie zniszczeniu ‒ wynika z raportu. Uprawy herbaty w Indiach, Chinach i na Sri Lance również mogą zostać dotknięte skutkami zmian klimatu. Branża herbaciana jest również głównym pracodawcą ‒  w tym sektorze, w samej Afryce pracuje ponad 3 miliony ludzi.

„Od pokoleń starannie pielęgnujemy nasze plantacje herbaty i jesteśmy dumni, że herbata, którą tu uprawiamy, jest najlepsza na świecie” ‒ powiedział Richard Koskei, hodowca herbaty z zachodnich wyżyn Kenii. „Ale zmiany klimatyczne stanowią dla nas realne zagrożenie. Nie możemy już przewidywać pór roku, temperatury rosną, a opady są coraz bardziej nieregularne”.

Karimi Kinoti, szef oddziału Christian Aid ds. Afryki, powiedział, że herbata to tylko kolejny przykład tego, jakie brzemię dźwigają ludzie żyjący w krajach najmniej odpowiedzialnych za kryzys klimatyczny. „Afrykanie stanowią 17 procent światowej populacji, ale generujemy zaledwie 4 procent emisji gazów cieplarnianych, które spowodowały kryzys klimatyczny” – powiedziała. „A jednak to my odczuwamy skutki zmian klimatycznych”.

Wielka Brytania zaimportowała w 2017 r. 126 000 ton herbaty, z czego 62 000 ton pochodziło z Kenii, największego na świecie eksportera czarnej herbaty.

Christian Aid apeluje do Borisa Johnsona o zawarcie porozumienia, które wzmocniłoby globalne porozumienie dotyczące emisji gazów cieplarnianych na szczycie klimatycznym Cop26. Organizacja charytatywna chce również, aby bogate kraje zapewniły biednym regionom pomoc finansową, by wspomóc je w radzeniu sobie ze skutkami zmian klimatycznych i ekstremalnych warunków pogodowych.

Ekologia.pl (JS)
Bibliografia
  1. https://www.theguardian.com/environment/2021/may/10/tea-growing-areas-to-be-badly-hit-if-global-heating-intensifies; 2021-05-10;
4.7/5 - (6 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments