Pszczoły są naprawdę bardzo inteligentne. Testy IQ owadów wywołały zamieszanie wśród naukowców
Ekologia.pl Wiadomości Ciekawostki i zagadki przyrodnicze Pszczoły są naprawdę bardzo inteligentne. Testy IQ owadów wywołały zamieszanie wśród naukowców

Pszczoły są naprawdę bardzo inteligentne. Testy IQ owadów wywołały zamieszanie wśród naukowców

Wszyscy wiemy, że te pszczoły odgrywają ważną rolę w zapylaniu roślin i wspieraniu bioróżnorodności, ale istnieje coraz więcej dowodów na to, że są to również inteligentne, czujące i wyjątkowe stworzenia.

Fot. Kuttelvaserova Stuchelova/Shutterstock

Fot. Kuttelvaserova Stuchelova/Shutterstock

Pszczoły były czczone już przez starożytnych Egipcjan, chwalił je Szekspir. Możemy je kochać lub nienawidzić, ale z pewnością będziemy zaskoczeni, gdy dowiemy się, jak dużo wiedzą te małe owady. „Mamy teraz jasne dowody na to, że pszczoły mają pewien poziom świadomości oraz że odczuwają i mają stany emocjonalne – powiedział portalowi The Guardian Lars Chittka, profesor ekologii sensorycznej i behawioralnej na Queen Mary University of London.

Specjalista bada pszczoły od około trzydziestu lat i jest uważany za jednego z czołowych ekspertów w dziedzinie ich systemów sensorycznych. W swojej najnowszej książce The Mind of a Bee, przekonuje, że pszczoły potrzebują naszej ochrony nie tylko dlatego, że są przydatne do zapylania upraw i bioróżnorodności, ale także dlatego, że są istotami rozumnymi – a ludzie mają etyczny obowiązek zapewnienia im przetrwania.

Nasze prace i badania z innych laboratoriów wykazały, że pszczoły są rzeczywiście bardzo inteligentne – zwrócił uwagę profesor. – Potrafią liczyć, rozpoznawać ludzkie twarze, uczyć się posługiwania prostymi narzędziami i abstrakcyjnymi pojęciami. Są dobre w rozpoznawaniu ludzkich twarzy – dodał.

Specjalista dowiódł, że pszczoły mają emocje, potrafią planować i wyobrażać sobie rzeczy, jednocześnie uznając siebie za „unikalny byt”.

Takie wnioski profesor wyciągnął z eksperymentów laboratoryjnych z samicami pszczół robotnic. Jeśli pszczoła wykona zadanie, otrzymuje nagrodę w postaci cukru wyjaśnił Lars Chittka. – W ten sposób uczymy je np. rozpoznawania ludzkich twarzy.

Specjalista zauważył też, że niektóre pszczoły są bardziej ciekawskie i pewne siebie niż inne. Profesor donosił również o „dziwnych, błyskotliwych pszczołach”, które radziły sobie nieco lepiej niż wszystkie inne osobniki w kolonii lub wszystkie inne badane pszczoły. Lars Chittka odkrył, że te owady najlepiej uczą się, obserwując inne owady. „Kiedy w kolonii zostanie wyszkolony pojedynczy osobnik, umiejętność szybko rozprzestrzenia się na wszystkie pszczoły”.

Pszczoła może mieć własny rozum, świadomość świata, podstawowe emocje i inteligencję. To śmiałe i odważne twierdzenie – ale czy to prawda? To, co teraz widzimy, jest pewnym dowodem na to, że u pszczół występują te… stany przypominające emocje”. Sam Chittka jest „całkiem przekonany”, że pszczoły to istoty czujące. „Wystawiamy je na wyzwania, z którymi żadna pszczoła nigdy nie spotkała się w swojej ewolucyjnej historii. A one je rozwiązują”.

Ekologia.pl (JSz)
Bibliografia
  1. Alun Anderson; "The Mind of a Bee review: Can a bee have a form of consciousness?"; newscientist.com; 2022-07-18;
4.6/5 - (8 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments