Ptasia wojna na kolorowe jaja
W ciągu zaledwie kilkudziesięciu lat zmieniła się barwa jaj, składanych przez afrykańskie ptaki– prinie myszate. Przyczyną mogą być podrzucane im jaja kukulnika – których wygląd też się zmienia – informuje pismo „The American Naturalist”.
Samica kukulnika (Anomalospiza imberbis), podobnie jak nasza kukułka, składa jaja w gniazdach innych gatunków ptaków, aby to one zajmowały się wychowaniem jej potomstwa. Aby uniknąć zdemaskowania, kukulniki upodobniły własne jaja do jaj swojej najczęstszej ofiary – prinii myszatej (Prinia subflava).
Jak jednak wykazali Claire Spottiswoode i Martin Stevens z University of Cambridge (W. Brytania), prinie potrafią się bronić – ich jaja ozdabia wzór plamek i zawijasów, zaś kolor może się znacząco różnić w zależności od konkretnej samicy. Dzięki temu jaja kukulnika łatwiej odróżnić od znoszonych przez prinie, co pozwala pozbyć się ich, zanim wyklują się żarłoczne kukulniczątka.
Z drugiej strony, jak wykazały badania prowadzone w Zambii, jaja dzisiejszych kukulników mają zabarwienie niebieskie, podczas gdy zaledwie 30 lat temu były raczej czerwone. W tym samym czasie jaja prinii stały się oliwkowe – dzięki czemu nadal odróżniają się od jaj lęgowego pasożyta.