Wtorek 22.11.2022

Mobilne płuca pokażą, jakim powietrzem oddychamy

Ogromny model ludzkich płuc „oddycha” pochłaniając zanieczyszczenia powietrza, które osiadają na białej materii pokrywającej instalację. Instalacja ustawiana jest na dwa tygodnie w różnych lokalizacjach, gdzie pokrywa się pyłem i – zależnie od poziomu zanieczyszczenia powietrza - przybiera grafitowy, a nawet czarny kolor. W ten sposób Polski Alarm Smogowy rozpoczyna czwartą edycję kampanii „Zobacz czym oddychasz. Zmień to”.Źródło: Polski Alarm SmogowyŹródło: Polski Alarm Smogowy

Mobilne płuca można zobaczyć w Wejherowie na Pomorzu, Kcyni - Kujawsko-Pomorskie, Otwocku na Mazowszu, Nowym Targu na Podhalu oraz Rybniku i Czerwionce-Leszczynach w woj. śląskim.
- Cztery lata temu w naszej pierwszej kampanii brała udział tylko jedna instalacja mobilnych płuc - mówi Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego - W tym sezonie grzewczym dysponujemy już siedmioma instalacjami, które odwiedzą aż 63 lokalizacje w dziewięciu województwach.

Płuca umieszczane są głównie w miejscach, w których nie ma pomiarów jakości powietrza, a mieszkańcy często nie mają świadomości, jakim powietrzem oddychają. Kampania „Zobacz czym oddychasz. Zmień to” pokazuje jakie pyły gromadzą się w naszych płucach, ale również zachęca do zmiany.

- Nowy Targ to miasto, w którym zaczynamy naszą kampanię w Małopolsce - mówi Magda Cygan, aktywistka Nowotarskiego Alarmu Smogowego - w naszym województwie płuca pojawią sie w dwudziestu miejscowościach. Zaczynamy w Nowym Targu, mieście-symbolu małopolskiego smogu. W naszym poprzednim rankingu najmocniej zanieczyszczonych miast w Polsce to właśnie Nowy Targ znalazł się na pierwszej pozycji. Liczę na to, że obecność płuc w rekordowej liczbie małopolskich miast pozwoli przekonać mieszkańców do wymiany kotłów i ocieplenia domów.

Zdaniem PAS przy obecnych cenach ogrzewanie domu węglem spalanym w “kopciuchu” jest najdroższą metodą utrzymania komfortu cieplnego. Organizacja zwraca uwagę, że bardzo ważnym działaniem jest również ocieplenie domu, bo aż 70% polskich domów nie ma wystarczającego ocieplenia ścian i stropów, co sprawia, że ogrzewanie takich domów oznacza znaczne straty finansowe. Ciepło ucieka zwiększając koszty ogrzewania domu - w ocieplonym domu koszty obniżają się  przeciętnie o około połowę. 
Ekologia.pl (JSz)
Ocena (5.0) Oceń: