Niedźwiadki polarne bawią się plastikową torbą

Środa 18.07.2018

Plastikowe śmieci są już wszędzie. Czego dowodzą zdjęcia aktywistów z organizacji Sail Against Plastic. Widzimy na nich jak rodzina niedźwiedzi polarnych w naturalnym środowisku żuje plastikowe torby…


Para młodych wraz z matką została zauważona na wybrzeżu Svalbard, norweskiego archipelagu oddalonego o 960 km od Bieguna Północnego. W tym obrazie nie byłoby nic dziwnego, gdyby nie jeden mały szczegół. Czarna plastikowa torba, którą gryzą i żują małe niedźwiadki.

Świadkiem tego zdarzenia była Claire Wallerstein, aktywistka z organizacji Sail Against Plastic.

„Mieliśmy szczęście, że zostaliśmy zaproszeni do wzięcia udziału w tej wyjątkowej wyprawie i mogliśmy podziwiać arktyczną przyrodę, oszałamiające lodowce i mogliśmy doświadczyć 24-godzinnego światła słonecznego. Jednak to było bardzo otrzeźwiające doświadczenie, bo zobaczyliśmy, jak dużo plastiku trafia do tego niesamowicie odległego i pozornie nietkniętego środowiska. To, co znaleźliśmy na plażach, nie było tak bardzo odmienne od tego, co znajduje się w naszych domach” ‒ powiedziała Wallerstein.Widać to na zdjęciach wykonanych przez aktywistów z organizacji Sail Against Plastic. Badacze spędzili na Svalbardzie 10 dni. Podczas ekspedycji sprawdzali jakość powietrza i wody. Wśród zgromadzonych odpadów ekolodzy znaleźli patyczki do uszu, chusteczki nawilżające, a przede wszystkim plastikowe butelki.

Naukowcy szacują, że co roku w morzach i oceanach pojawia się 10 milionów ton plastikowych śmieci. Zwierzęta mylą odpady z pożywieniem, dlatego  co roku w naszych wodach przez spożycie plastiku ginie trzysta zwierząt morskich, takich jak wieloryby, żółwie czy delfiny.
Ekologia.pl
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy