Niedźwiedź polarny (Ursus maritimus)

Nazywany/a też: niedźwiedź biały, niedźwiedź morski

Źródło: Corel Stock Photo
Niedźwiedź polarny jest największym żyjącym współcześnie niedźwiedziem - waga starych samców dochodzi do 800 kg, lecz przeciętne niedźwiedzie ważą ok. 300-450 kg, dł. ciała 2,2-2,5 m, wys. w kłębie prawie 1,5 m. Wydłużony kształt ciała odróżnia go od innych niedźwiedzi. Futro grube i gęste, białe lub u starszych osobników żółtawobiałe, od zimna chroni go ponadto gruba warstwa tłuszczu. Gęsto owłosione stopy pomagają w stąpaniu po śniegu i stanowią naturalną ochronę przed mrozem. Palce złączone do połowy długości skórą przystosowane są do zwinnego poruszania się w wodzie. Wyróżnia się świetnym powonieniem (potrafi wyczuć zdobycz z odległości 5-7 km, a także przez grubą warstwę śniegu), co więcej, jest obdarzony ostrym wzrokiem i słuchem.
  1. Występowanie
  2. Tryb życia
  3. Odżywianie
  4. Rozmnażanie i rozwój
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

Niedźwiedź polarny występuje u wybrzeża Arktyki w okolicach Koła Podbiegunowego.

Tryb życia

Niedźwiedź polarny jest doskonałym pływakiem, jest w stanie w lodowatej wodzie oceanu pokonywać dziesiątki km. Świetnie nurkuje, mając przy tym otwarte oczy i zamknięte otwory nosowe i uszne. Dysponuje niesamowitą wytrzymałością, sprawnością i siłą. Niekiedy bytuje na krach lodowych, pozwalając prądom morskim unosić się ku nowym łowiskom. Nie atakuje człowieka i nie zaczepiony ucieka przed nim, unikając spotkania. Zdarza się jednak, że wygłodniałe zwierzęta plądrują zapasy żywności gromadzone przez Eskimosów w tundrze lub rozgrzebują śmietniska wokół ludzkich osiedli. Każdej jesieni 50-100 niedźwiedzi odwiedza kanadyjskie miasto Churchill (które zwane jest światową stolicą tych zwierząt), a przede wszystkim jego śmietniki! Zwierzęta, które podchodzą zbyt blisko miasta, są odławiane, znaczone i wypuszczane w odległości kilkudziesięciu km od miejsc zamieszkanych. Inne odstrasza się jaskrawymi światłami i specjalnymi hałaśliwymi ładunkami wybuchowymi.Znakomicie aklimatyzuje się w ogrodach zoologicznych, w czym nie przeszkadzają mu nawet upalne lata.

Odżywianie

Podstawową zdobyczą niedźwiedzia polarnego są foki, na które czatuje przy ich otworach oddechowych w lodzie, z rzadka narwale, biełuchy, a nawet morsy. Nie odmawia sobie również ryb, lemingów, ptasich jaj i padliny. Mogą również żywić się wszelkiego rodzaju odpadkami. W czasie krótkiego, polarnego lata spotkać go można zjadającego mech, trawy i porosty.

Rozmnażanie i rozwój

U niedźwiedzia polarnego tylko ciężarna samica zapada w sen zimowy. W dużej zaspie śniegu przygotowuje sobie już w październiku dużą jamę zamkniętą blokiem lodowym. W mroźnych miesiącach zimy rodzi się od 1 do 3 ślepych, niezdarnych niedźwiadków, stosunkowo małych w porównaniu z ogromnym cielskiem samicy. Po około 3 miesiącach opuszczają legowisko, lecz samica opiekuje się nimi aż przez 3 lata, ucząc je pływania i skutecznego polowania. Po 3-4 latach u samicy ponownie występuje ruja. Żyje około 40 lat.
Niedźwiedź polarny, Polar Bear, Ursus maritimus Źródło: Corel Stock Photo

Galeria zdjęć

Niedźwiedź polarny, Polar Bear, Ursus maritimusNiedźwiedź polarny, Polar Bear, Ursus maritimusNiedźwiedź polarny, Polar Bear, Ursus maritimus
Niedźwiedź polarny, Polar Bear, Ursus maritimusNiedźwiedź polarny, Polar Bear, Ursus maritimus

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ssaki
Rodzaj:Ursus
Indeks nazw polskich - gromada Ssaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź