WIELBŁĄDY I EMISJA METANU. Zwierzęta emitują gazy cieplarniane
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Australia: Chcą zabić wielbłądy, bo emitują za dużo gazów

Australia: Chcą zabić wielbłądy, bo emitują za dużo gazów

Wielbłąd dwugarbny (Camelus bactrianus), autor: Bouette/ Wikipedia CC
Wielbłąd dwugarbny (Camelus bactrianus), autor: Bouette/ Wikipedia CC

Jak ograniczyć emisję gazów cieplarnianych? Jest na to prosty sposób – wybić zwierzęta, a konkretnie wielbłądy, które są źródłem emisji metanu. Taki kontrowersyjny sposób ograniczenia emisji gazów cieplarnianych rozważają Australijczycy.

Przygotowaniem planu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych zajęło się prywatne konsorcjum Northwest Carbon. To właśnie przedstawiciele tej firmy twierdzą, że najskuteczniejszym sposobem na walkę ze zmianami klimatycznymi jest zmniejszenie populacji wielbłądów – poinformowała Australian Associated Press.

Dlaczego akurat wielbłądy? Bo w układzie pokarmowym zwierząt powstają bardzo duże ilości metanu, który jest bardziej szkodliwy niż dwutlenek węgla. Jak podają eksperci z firmy Northwest Carbon dorosły wielbłąd jest w stanie wytworzyć tonę gazu rocznie. Co sprawia, że zwierzęta są jednym z głównych źródeł emisji gazów cieplarnianych w Australii. Poza tym populacja wielbłądów stale się rozrasta i obecnie wynosi ponad milion. Zwierzęta są także nie lada problem dla rolników, którym niszczą uprawy.

Mocno uzależniona od kopalnych źródeł energii Australia, ma jedną z największych emisji zanieczyszczeń w przeliczeniu na głowę mieszkańca. Dlatego rząd szuka wszelkich sposobów, by poprawić jakość powietrza.

„Jesteśmy narodem innowatorów, dlatego chcemy znaleźć innowacyjne rozwiązania dla naszych problemów, a to tylko jedna z przedstawionych przez nas propozycji” – powiedział Australian Associated Press Tim Moore dyrektor zarządzający Northwest Carbon.

Zadziwiający jest fakt, że rząd Australii poparł kontrowersyjny projekt firmy Northwest Carbon. Jest duża szansa na przejście inicjatywy, bo pomysł przeszedł także w konsultacjach społecznych. W przyszłym tygodniu dyskutowany będzie w parlamencie.

Ekologia.pl (JS)
4.8/5 - (10 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments