Czy jest szansa na ochronę całej Puszczy Białowieskiej?
W odpowiedzi na doniesienia prasowe o planowanym przez Ministerstwo Środowiska częściowym powiększeniu Białowieskiego Parku Narodowego, organizacja WWF apeluje o ochronę całości Puszczy Białowieskiej – ostatniego lasu naturalnego w naszej części Europy.
Obecnie jedynie 17% Puszczy Białowieskiej objęte jest ochroną o statusie parku narodowego. Na pozostałym obszarze prowadzona jest gospodarka leśna, która stopniowo bezpowrotnie zmienia bezcenny naturalny charakter tego lasu.
Tymczasem Ministerstwo Środowiska planuje powiększyć strefę ochronną tylko o kolejny wycinek lasu, pozostając nadal w obszarze tych samych dwóch gmin Białowieży i Narewki. Takie rozwiązanie może na bezpowrotnie przekreślić szansę na skuteczną ochronę całej Puszczy Białowieskiej, ponieważ do czasu opracowania i przeforsowania kolejnych ambitniejszych propozycji, pozostający poza parkiem obszar będzie ciągle degradowany – apeluje WWF.
Zdaniem organizacji, oznaczać to będzie poważne zagrożenie również dla rzadkich i chronionych gatunków zamieszkujących ten obszar, w szczególności niektórych gatunków dzięciołów oraz bardzo rzadkich owadów związanych z zamierającymi i martwymi drzewami, których w lasach gospodarczych jest bardzo mało.
Powiększenie parku narodowego na cały obszar Puszczy Białowieskiej umożliwiłoby nie tylko ocalenie tego bezcennego skarbu przyrodniczego, wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO, ale również stworzyłoby szansę na zrównoważony rozwój turystyki w tym regionie i zapewniłoby wszystkim puszczańskim gminom dostęp do przychodów z tego tytułu – konkluduje w swoim komunikacie WWF.
Trzeba być realistą! Po co marzyć o powiększeniu Parku na obszar całej puszczy skoro i tak nie uda się tego dokonać. Lepiej powiększyć o kolejną część w tym roku a za kilka lat o następny. Już nawet przy obecnym projekcie powiększenia będzie sporo problemów, sprzeciwów itd. a co dopiero przy powiększaniu na obszar całej Puszczy.