Czy za 20 lat znikną alpejskie lodowce?
Gwałtownie kurczą się lodowce we włoskich Alpach – tak brzmią wnioski z najnowszych badań opublikowanych przez naukowców z Uniwersytetu Mediolańskiego. Szacuje się, że przez ostatnie 50 lat powierzchnia lodowców skurczyła się o połowę.
Obecnie we Włoszech 900 lodowców pokrywa teren o powierzchni 370 km2. Jeszcze pół wieku temu powierzchnia ta wynosiła 570 km2. Przez ostatnie 26 lat z włoskich lodowców odpłynęło w sumie dwa tysiące miliardów litrów wody, czyli tyle ile zmieściłoby się w 800 tys. olimpijskich basenach. Zdaniem naukowców z Uniwersytetu Mediolańskiego lodowce ulegają defragmentacji i mniej więcej za 20 lat część z nich zniknie całkowicie.
„Lodowce się cofają. Najwięcej powierzchni, bo aż 80 proc., skurczyło się w ciągu ostatnich 25 lat. Natomiast przez ostatnie 15 lat tempo topnienia lodowców postępowało dwa razy szybciej niż w poprzednich dekadach. Jest prawdopodobne, że w ciągu 20 lat znikną całkowicie” – mówi Alberto Trenti, dyrektor w Meteo Trentino.
To niepokojące, bo lodowce dają nam wodę. Naukowcy przekonują, że są to konsekwencje zmian klimatycznych i wzywają do podjęcia konkretnych działań.