Jezioro Gopło czy kopalnia odkrywkowa? Zagrożenie ekologiczne
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Gopło czy kopalnia odkrywkowa?

Gopło czy kopalnia odkrywkowa?

Jezioro Gopło
Wikipedia, GNU

Rozbudowa kopalni odkrywkowej Tomisławice grozi nieodwracalnym zniszczeniem obszarów Natura 2000 w tym jeziora Gopło. Wszystko na skutek pompowania do jeziora olbrzymich ilości skażonych wód kopalnianych. Władze gminy Kruszwica we współpracy z Greenpeace i grupa niezależnych naukowców złożyły skargę do Komisji Europejskiej.

Skarga została oparta na wynikach badań wód oraz ocenie wpływu projektowanej odkrywki na obszary Natura 2000 wykonanych przez dwa niezależne zespoły naukowców z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Badania przeprowadzone na zlecenie Związku Gmin Zlewni Jeziora Gopło  wykazały, że zawartość żelaza w wodach kopalnianych przekracza od 8 do 190 razy maksymalne dopuszczalne polskim prawem stężenie, a ilość manganu od 200 do 800 razy wielkość podaną przez inwestora w raporcie środowiskowym (stężenie to jest od 70 do 400 razy wyższe niż norma dla wody pitnej!).

Udowodniono także zagrożenie dla obszarów Natura 2000 Ostoja Nadgoplańska i Jezioro Gopło, co oznacza złamanie Dyrektywy Siedliskowej oraz Ramowej Dyrektywy Wodnej UE, które nakazują ochronę cennych przyrodniczo obszarów i wód. Co więcej zrzuty nieoczyszczonych ścieków kopalnianych o stężeniach kilkadziesiąt razy przekraczających dopuszczalną normę są jawnym łamaniem polskiego prawa. Jak powiedział biorący udział w badaniach dr Leszek Pazderski z UMK w Toruniu: „Mangan i żelazo w tak dużych stężeniach mogą mieć nieprzewidywalne działanie toksyczne dla organizmów wodnych, wywołując ich uszkodzenia i obumieranie. […]zamieni rzeki Pichnę i Noteć (odprowadzające wody kopalniane do Gopła) w kanały ściekowe, obniżając ich bioróżnorodność praktycznie do zera. Ponadto jezioro Gopło, na skutek działania leja depresyjnego, może w przyszłości niemal w całości zaniknąć”.

Równocześnie Greenpeace złożył wniosek do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Poznaniu o doprowadzenie do natychmiastowego wstrzymania zrzutu skażonych wód do Gopła i wystąpił do Marszałka Województwa Wielkopolskiego z wnioskiem o wszczęcie procedury cofnięcia pozwolenia wodno-prawnego na zrzut wód. Plany inwestycyjne kopalni Tomisławice zakładają wydobycie około 50 milionów ton węgla brunatnego, którego spalenie spowoduje emisję ok. 50 mln ton CO2 w czasach nasilającego się kryzysu klimatycznego.

Greenpeace
4.7/5 - (8 votes)
Subscribe
Powiadom o
3 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Z 50 mil ton węgla wyprodukują 50 mil ton CO2

Smutne :(

Czyżby powtórka z Rospudy? Najpierw usiłujemy zniszczyć unikatowy ekosystem a potem będziemy się zastanawiali jak przywrócić go do stanu pierwotnego. A zamiast inwestować w nowoczesne technologie energetyczne, dalej będziemy korzystać z kopaliny jak za „króla Świeczka” Brawo!