Konferencja Klimatyczna w Cancun COP 16. Kolejny dzień rozmów za nami
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Konferencja Klimatyczna w Cancun COP 16. Kolejny dzień rozmów za nami

Konferencja Klimatyczna w Cancun COP 16. Kolejny dzień rozmów za nami

cc2010.mx
cc2010.mx

Minął kolejny dzień negocjacji klimatycznych w Cancun. Jest jeszcze zbyt wcześnie, aby stwierdzić, czy rozmowy doprowadzą do oczekiwanych efektów, w tym podpisania porozumienia na szczycie klimatycznym w 2011 roku w Durbanie. W kilku kwestiach można jednak już dostrzec widoczny postęp.

W ramach negocjacji o redukcji emisji został przygotowany tekst, który w punktach odnosi się do najważniejszych zagadnień. Przez cały czwartek prowadzone były nieformalne konsultacje, które są przygotowaniem do rozmów wysokiego szczebla. Nieoficjalnie zdaniem przedstawicieli Unii Europejskiej sprzeciw Japonii wobec kontynuacji negocjacji w ramach Protokołu z Kioto nie ma charakteru ostatecznego, ale jest strategią mającą na celu uzyskanie ustępstw w innych obszarach.Szczyt klimatyczny w Cancun nie przyniósł na razie postępu w tym obszarze.

W trakcie rozmów doszło do spięcia między Brazylią i Arabią Saudyjską w kwestii sekwestracji dwutlenku węgla (CCS). Brazylia pozostaje sceptyczna względem CCS, co jest sprzeczne ze stanowiskiem Arabii. Kraje eksportujące ropę (m.in. Norwegia), silnie wspierające CCS, domagają się włączenia technologii jako rozwiązania akceptowanego w ramach CDM (mechanizmu czystego rozwoju).  “Rozwiązanie takie należy uznać za nie akceptowalne, gdyż uniemożliwi ono odejście od węgla krajom rozwijającym się” – komentuje dr hab. inż. Zbigniew Karaczun z należącego do Koalicji Klimatycznej Okręgu Mazowieckiego Polskiego Klubu Ekologicznego. Za tę decyzję 9 państw otrzymało wspólnie anty-nagrodę „Fossil of the Day” („Skamielinę Dnia”). „Fossil of the Day” to prześmiewcze nagrody przyznawane krajom, które podczas negocjacji na konferencjach ONZ prezentują najbardziej zatwardziałe stanowisko i hamują postęp w negocjacjach.

Został poruszony też temat wsparcia finansowego dla krajów rozwijających się w walce ze skutkami zmian kliamatycznych. Pomimo rozbieżności w odniesieniu do sposobu funkcjonowania przyszłego „zielonego funduszu”, przedstawiciele Meksyku, m.in. Adriána Fernández i prezes Meksykańskiego Narodowego Instytutu Ekologicznego twierdzą, że ustalenie zasad działania funduszu powinno być jednym z głównych efektów szczytu klimatycznego w Cancun.

Źródło: Koalicja Klimatyczna

4.6/5 - (15 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments