Koniec z nielegalnym handlem drewnem w Europie
Parlament Europejski podjął wczoraj decyzję w sprawie ustanowienia surowych przepisów mających na celu zwalczanie obecności nielegalnie pozyskanego drewna na europejskim rynku. W wyniku głosowania, firmy w „łańcuchu dostaw” będą musiały udostępniać informacje o pochodzeniu drewna lub produktów pochodnych, którymi handlują – czytamy w komunikacie organizacji WWF.
– Nielegalna wycinka jest jednym z głównych czynników odpowiedzialnych za postępujące wyniszczanie cennych lasów tropikalnych, zamieszkiwanych przez 2/3 gatunków istniejących na Ziemi. Dodatkowo, odbiera społecznościom lokalnym ważne źródło dochodu – mówi Magdalena Dul-Komosińska, Dyrektor Naczelny WWF Polska. – Jako znaczący producent i importer drewna, Unia Europejska ma kluczową rolę do odegrania w zakresie ochrony lasów na świecie. Naturalnie sprawiedliwym jest, że firmy powinny wdrażać takie systemy rozwiązań, które pozwolą na udowodnienie, że drewno, które sprzedają pochodzi z legalnego źródła oraz że zostało pozyskane w zgodzie z poszanowaniem praw ochrony przyrody i lokalnych społeczności.
Szacuje się, że każdego roku na świecie znika 13 milionów ha naturalnego lasu, szczególnie w strefie tropikalnej. Wprowadzenie lepszych zapisów europejskiego prawa regulujących kwestię nielegalnego pozyskania surowca jest tym pilniejsze, że popyt na drewno i drewniane wyroby systematycznie rośnie.
Dyskusja dotycząca ustanowienia prawa regulującego handel drewnem, która rozpoczęła się pięć lat temu, dziś wchodzi w decydującą fazę. WWF zachęca ministrów rolnictwa UE, którzy spotkają się w dniach 22 i 23 czerwca w Luksemburgu, do tego, by poparli stanowisko Parlamentu UE i zagłosowali za przyjęciem stanowczych zapisów prawa w celu zatrzymania handlu nielegalnym drewnem. Jeśli w czerwcu zostaną przyjęte, nowe przepisy wejdą w życie w 2010/2011 roku.