Dąb Chrobry. Czy najstarszy dąb w Polsce przetrwa?
Ekologia.pl Wiadomości Świat Niepewne losy „Chrobrego”

Niepewne losy „Chrobrego”

Specjaliści martwią się o dalsze losy „Chrobrego”. Dąb, który został podpalony pod koniec ubiegłego roku, zaatakowały groźne grzyby.
 
„Chrobry”, jeden z ważniejszych dębów w Polsce, został podpalony pod koniec ubiegłego roku. Zespół specjalistów, przyrodników i leśników pracuje nad polepszeniem jakości życia dębu i utrzymaniem jego zdrowotności. Podczas ostatniego monitoringu, który został przeprowadzony przez specjalistów z Nadleśnictwa Szprotawa oraz Zespołu Ochrony Lasu w Łopuchówku, zauważono na pniu liczne owocniki grzybów.

Zdaniem specjalistów uszkodzenia powstałe w wyniku podpalenia, na tyle osłabiły drzewo, że stało się ono  podatne na atak grzybów, które rozkładają drewno – ozorka dębowego i żółciaka siarkowego. Monitoring wykazał liczne spękania na korowinie a także zróżnicowany rozwój liści.

Na jednym z konarów drzewa tegoroczne liście prawie w ogóle się nie rozwinęły, a na pozostałych są drobne lub słabo rozwinięte, skręcone i przebarwione, to świadczy o ograniczonym dostępie do składników pokarmowych i przepływie substancji odżywczych. – czytamy na stronie Lasów Państwowych.

W perspektywie kilku lub kilkunastu lat mogą doprowadzić do zamarcia nawet całego drzewa. – alarmują przyrodnicy.

Chrobry, najstarszy dąb szypułkowy w Polsce, został podpalony 18 listopada 2014 r. Nadal nie wiadomo kto i dlaczego podpalił Chrobrego.

Ekologia.pl, źródło: Lasy Państwowe

4.6/5 - (11 votes)
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Nie odchodź jeszcze!

Na ekologia.pl znajdziesz wiele ciekawych artykułów i porad, które pomogą Ci żyć w zgodzie z naturą. Zostań z nami jeszcze chwilę!