Pękający lodowiec
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Pękający lodowiec

Pękający lodowiec

Fot.: sxc.hu
Fot.: sxc.hu

Pęka Ward Hun – największy lodowiec szelfowy na półkuli północnej.  Fotografie lotnicze oraz satelitarne obrazowanie radarowe nie pozostawiają co do tego wątpliwości.

Odkrycie  wzbudziło obawy, że skutki globalnego ocieplenia coraz poważniej będą się dawały odczuć także w Arktyce, a nie tylko na Antarktydzie. W 2002 roku rozpadła się na dwie części olbrzymia tafla lodu, która rozciąga się na północ od kanadyjskiej wyspy Ellesmere. Te dwie części  pękają teraz na mniejsze kawałki. Powierzchnia lodowca wynosi 400 km kw. , toteż odłamy,  które z niego powstają, stwarzają zagrożenie dla ruchu morskiego i platform wiertniczych.

Naukowcy z Kanady i USA twierdzą, że przyczyną tego procesu jest lokalne ocieplenie  klimatu. Najprawdopodobniej Ward Hunt pękał do początku lat 80., kiedy proces ten się zatrzymał.

Derek Mueller z Uniwersytetu w Quebecu twierdzi jednak, że w  okolicy notuje się 150-letnie cykle wzrostu i spadku średniej temperatury, toteż trudno jednoznacznie  stwierdzić, czy  kurczenie się lodowego szelfu powstaje właśnie z powodu globalnego ocieplenia.

Pękanie Warda Hunta sprawiło, że Disraeli Fiord – duże słodkowodne jezioro przybrzeżne na północy Kanady połączyło się z morzem.

Źródło: Polska

4.7/5 - (12 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments