Polska promuje wdrażanie czystych technologii węglowych
Polska popiera cele Komisji Europejskiej w zakresie redukcji emisji CO2 i wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Według wiceministra gospodarki Marcina Korolca w planach tych konieczne jest jednak uwzględnienie specyfiki warunków, które panują w poszczególnych krajach Unii.
W czasie konferencji „Stan Europy”, która odbyła się w Brukseli w dniu 9 października br. wiceminister przypomniał, że w styczniu br. KE przedstawiła pakiet energetyczno-klimatyczny, zawierający m.in. propozycje wprowadzenia systemu aukcyjnego na uprawnienia do emisji CO2. W pakiecie tym nie uwzględniono specyfiki polskiego sektora energetycznego.
Zdaniem wiceministra Korolca, konsekwencją wprowadzenia tych rozwiązań będzie wzrost cen energii w całej UE. – Najbardziej odczują to kraje, których energetyka bazuje na węglu, więc także Polska. Przypomniał, że Polska już teraz jest w czołówce krajów Unii, które zgodnie z standardami Protokołu z Kyoto, w największym stopniu ograniczyły emisję.
Wiceminister Korolec poinformował, że węgiel jeszcze długo będzie jednym z najważniejszych źródeł energii na świecie. Z tego względu priorytetem UE powinno stać się wdrażanie czystych technologii węglowych. Promowanie takich rozwiązań i przeznaczenie na ten cel odpowiednich środków, pozwoli krajom Wspólnoty ograniczyć emisję CO2. Według wiceministra rezygnowanie z węgla nie tylko nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, ale także uszczupli bilans energetyczny Europy.
W opinii wiceministra Korolca, decyzje KE w sprawie pakietu energetyczno-klimatycznego będą mieć kluczowe znaczenie dla rozwoju i konkurencyjności europejskiej gospodarki. „Dlatego też nie powinniśmy za wszelką cenę dążyć do zatwierdzenia zapisów pakietu już w grudniu tego roku” – powiedział.