„Ryby mają głos! Nadszedł czas na przeobrażenie europejskiego rybołówstwa.” Apel polskich członków międzynarodowej koalicji OCEAN2012.
W związku z obchodzonymi w Gdańsku Europejskimi Dniami Morza, polscy członkowie międzynarodowej koalicji OCEAN2012 zorganizowali happening pt. „Historia złotej Rybki”. W ten sposób zwrócili szczególną uwagę na problem przełowienia zasobów ryb, którego jedną z przyczyn jest fiasko aktualnej Wspólnej Polityki Rybackiej (WPRyb). Koalicja OCEAN2012 apeluje o właściwe zmiany w nadchodzącej w 2012 roku reformie WPRyb.
W ramach obchodów Europejskiego Dnia Morza 20 maja 2011 roku w Gdańsku, polscy członkowie koalicji OCEAN2012 zorganizowali happening w postaci przedstawienia ulicznego pt. „Historia złotej rybki”, który jako impreza towarzysząca była częścią oficjalnego programu obchodów Europejskiego Dnia Morza. W bajkowej konwencji, w przystępny i interesujący sposób ukazano daleką od bajki rzeczywistość, w jakiej znajdują się zagrożone gatunki ryb oraz człowiek.
Dziesięciolecia intensywnego rybołówstwa w wodach Europy i zjawisko przełowienia doprowadziły do dramatycznego spadku, niegdyś obfitych populacji ryb. Obecnie ocenia się, że 72 procent wszystkich oszacowanych zasobów ryb jest nadmiernie eksploatowanych, z czego ponad 20 procent przekroczyło bezpieczny poziom biologiczny.
Aktualnie obowiązująca Wspólna Polityka Rybołówstwa Unii Europejskiej zawiodła w zakresie przeciwdziałania nadmiernym połowom. Ponad 25 lat krótkoterminowych interesów gospodarczych i politycznych wprowadziło europejskie rybołówstwo w głęboki kryzys. Poławia się coraz mniej, coraz mniejszych ryb, a ich odnalezienie wymaga większego wysiłku, co często prowadzi do łowienia innych, czasami bardziej wrażliwych gatunków!
2012 – Szansa na zmianę
Nadchodząca wielkimi krokami a zaplanowana na 2012 rok reforma Wspólnej Polityki Rybołówstwa (WPRyb) daje możliwość przywrócenia równowagi ekonomicznej, społecznej i biologicznej rybołówstwa. Konieczne jest ostateczne zakończenie nadmiernych połowów i szkodliwych praktyk połowowych w celu zapewnienia uczciwego i sprawiedliwego wykorzystywania zasobów przez przyszłe pokolenia.
Do realizacji powyższych celów niezbędna jest gruntowna reforma WPRyb i jej wdrożenie.
- OCEAN2012;