Ryby warte 24 biliony dolarów
Ekologia.pl Wiadomości Świat Ryby warte 24 biliony dolarów

Ryby warte 24 biliony dolarów

24 bilionów amerykańskich dolarów – tyle warte są zasoby oceanów, które kurczą się w błyskawicznym tempie. – alarmuje międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF, która opublikowała właśnie nowy raport Reviving the Ocean Economy: The case for action-2015.

Obecnie aż 61,3 procent światowych stad ryb jest w pełni wyeksploatowanych, a kolejne 28,8 procent nadmiernie eksploatowanych, uszczuplonych bądź w fazie odbudowy. Cierpi na tym środowisko, ale nie tylko.


− Jeśli porównamy wartość oceanów z wiodącymi gospodarkami na świecie, to znajdą się one w pierwszej dziesiątce, zajmując siódme miejsce – tłumaczy Piotr Prędki z WWF Polska. – Szacuje się, że roczna wartość towarów i usług, dostarczanych przez oceany wynosi 2,5 tryliona dolarów.

Ekolog podkreśla, że w tych szacunkach nie uwzględniono produkcji niegenerowanej bezpośrednio przez oceany, czyli eksploatacji paliw kopalnych i farm wiatrowych, a także wartości niematerialnych takich jak np. rola oceanów w stabilizacji temperatur.

Dlaczego zasoby oceanów kurczą się w tak zastraszającym tempie? Lista zagrożeń jest bardzo długa. Przetrwaniu rybołówstwa zagraża przełowienie, zanieczyszczenie wód oceanów czy degradacja raf koralowych.

– Dlatego w naszym raporcie wskazujemy na potrzebę podjęcia natychmiastowych działań. Pierwszym z nich jest zagwarantowanie odbudowy zasobów w oceanach, co w praktyce oznacza ich zrównoważoną eksploatację. Kolejne wyzwanie wiąże się z potrzebą redukcji emisji dwutlenku węgla, co powstrzyma proces podwyższania temperatury i zakwaszania wód w oceanach. Wreszcie, do 2020 roku, do 30 procent powinna wzrosnąć powierzchnia chronionych i skutecznie zarządzanych obszarów morskich i przybrzeżnych. − wymienia Prędki.
 
Na liście rekomendowanych przez WWF działań znalazły się również ochrona stad ryb i siedlisk w których występują. Ważne jest również zrozumienie międzynarodowego i transgranicznego charakteru oceanów. Ich zasoby są współdzielone przez wiele państw, stąd niezwykle istotne jest partnerstwo na rzecz ich ochrony i zrównoważonego zarządzania.

Ekologia.pl

 

Bibliografia
  1. WWF Polska;
4.8/5 - (17 votes)
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Nie odchodź jeszcze!

Na ekologia.pl znajdziesz wiele ciekawych artykułów i porad, które pomogą Ci żyć w zgodzie z naturą. Zostań z nami jeszcze chwilę!