ODPADY NUKLEARNE. Radioaktywne odpady głęboko pod ziemią
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Składowanie odpadów radioaktywnych. KE zaostrza przepisy

Składowanie odpadów radioaktywnych. KE zaostrza przepisy

Fot. United States Department of Energy Elektrownia Three Mile Island
Fot. United States Department of Energy Elektrownia Three Mile Island

Komisja Europejska przyjęła we wtorek dyrektywę w sprawie bezpiecznego zarządzania odpadami radioaktywnymi – poinformowała agencja AFP.

Nowe prawo wymaga od państw członkowskich UE, by do 2015 roku przedstawiły swoje plany dotyczące sposobu pozbywania się odpadów niebezpiecznych, w tym nuklearnych.

„Po latach bezczynności, po raz pierwszy UE zdecydowała się działać w kwestii odpadów radioaktywnych” – powiedział unijny komisarz ds. energetyki Guenther Oettinger.

Rządy poszczególnych państw członkowskich będą musiały przedstawić dokładny rozkład dotyczący budowy zakładów unieszkodliwiania odpadów. Nowe regulacje dopuszczają także sytuacje, w której kilka państw korzysta z tego samego zakładu zlokalizowanego na terytorium jednego z kraju.

Informacje o zużytym paliwie i odpadach radioaktywnych muszą zostać podane do wiadomości publicznej, a lokalne społeczności, które mieszkają w okolicach zakładu będą dopuszczone do udziału w procesie podejmowania decyzji.

Wywóz odpadów radioaktywnych poza granice kraju będzie nadal dozwolony, ale z uwzględnieniem bardziej restrykcyjnych zasad. Kraj, który radioaktywne odpady przyjmuje, musi mieć do tego odpowiednie warunki, a miejsce, w którym powstanie składowisko, musi spełniać szereg kryteriów, tak by środowisko było zagrożone w jak najmniejszym stopniu.

Poza tym Dyrektywa UE zakazuje eksportu radioaktywnych odpadów do Afryki, na Karaiby, na Antarktydę czy Pacyfik.

Rebecca Harms, współprzewodnicząca grupy Zielonych/Wolnego Sojuszu Europejskiego w Parlamencie Europejskim powiedziała, że porozumienie nie jest wystarczające, ponieważ nadal zezwala na „przeniesienie europejskiego problemu odpadów nuklearnych do innych krajów.”

W pierwotnym projekcie dyrektywy, KE chciała całkowitego zakazu eksportu odpadów z UE, przychylił się do tego Parlament Europejski. Ostatecznie eksport pod restrykcyjnymi warunkami dopuściła Rada UE.

Ekologia.pl
4.7/5 - (8 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments