Smog największym zabójcą na świecie!
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Smog największym zabójcą na świecie!

Smog największym zabójcą na świecie!

Zanieczyszczone powietrze jest największym zabójcą na świecie! Smog obniża średnią długość życia o 1,8 roku. W krajach, w których jakość powietrza jest wyjątkowo zła, takich jak Indie i Chiny, liczba ta może sięgać nawet pięciu lat. Takie wnioski płyną z najnowszej analizy wskaźnika jakości powietrza (AQLI) przeprowadzonej przez Instytut Polityki Energetycznej na Uniwersytecie w Chicago.

unsplash-logoPétrin Express



Największym zabójcą środowiskowym jest brudne powietrze ‒ wynika z najnowszego opracowania amerykańskich naukowców. Badacze, by dojść do takich wniosków, stworzyli narzędzie, które uwzględnia zależność pomiędzy zanieczyszczeniem i skróceniem czasu życia (AQLI – Air Quality – Life Index).
 
”Sposób, w jaki przekazywane są informacje o ryzyku zdrowotnym, są często nieprzejrzyste i mylące” powiedział Michael Greenstone, dyrektor Instytutu Polityki Energetycznej. „Opracowaliśmy AQLI w celu wyeliminowania tych niedociągnięć. Skupiamy  się na koncentracji zanieczyszczeń pyłowych i przekształcamy je w prawdopodobnie najważniejszą metrykę, jaka istnieje ‒ długość życia.”

Najnowsza analiza AQLI wykazała, że zanieczyszczenie powietrza redukuje długość życia o średnio 1.8 roku. Najgorzej sytuacja prezentuje się w Indiach, gdzie ta długość życia spada o 4,3 lata.

Dla porównania, dym papierosowy prowadzi do skrócenia średniej długości życia o około 1.6 roku. Alkohol i używanie narkotyków zmniejszają średnią długość życia o średnio 11 miesięcy, podczas gdy AIDS powoduje skrócenie przeciętnego okresu życia o cztery miesiące. Jak w tym zestawieniu wypada Polska? Smog skraca nasze życie średnio o rok.

„Podczas gdy ludzie mogą rzucić palenie i podjąć kroki w celu ochrony przed chorobami, niewiele możemy zrobić, aby uchronić się przed powietrzem, którym oddychamy” ‒ powiedział Michael Greenstone, profesor ekonomii i dyrektor Instytutu Polityki Energetycznej.

Ekologia.pl (JS)

Bibliografia
  1. https://aqli.epic.uchicago.edu/the-index/; 2018-11-28;
4.7/5 - (13 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments