Światu grozi dotkliwa susza
Europę i Stany Zjednoczone mogą coraz częściej nawiedzać dotkliwe susze – ostrzegają naukowcy na łamach magazynu geofizycznego „Geophysical Research Letters”. Najnowsze badania wskazują, że na całym świecie powiększa się strefa klimatu podzwrotnikowego, która niesie ze sobą poważne zmiany.
Strefy umiarkowane, takie jak w naszej części Europy, znikają. W ich miejsce pojawiają bowiem strefy podzwrotnikowe, które z dużą szybkością przesuwają się ku biegunom. Według szacunków, rozprzestrzenianie się tych stref na obu półkulach zachodzi z prędkością 70 kilometrów na dekadę, czyli 350 kilometrów co pół wieku.
Naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Utah, którzy badali tropopauzę – cienką warstwę atmosfery znajdującą się kilkanaście kilometrów nad Ziemią, są zdania, ze zmiany będą niosły ze sobą coraz poważniejsze susze i upustynnienie, które już teraz jest widoczne na południu USA i w rejonie Morza Śródziemnego.
Modele klimatyczne wskazują, że przyczyną tych zjawisk jest emitowany przez człowieka dwutlenek węgla oraz malejąca ilość ozonu w atmosferze.