Tłumy na Targach Regionalia, Agroturystyka i LATO
Centrum MT Polska w Warszawie, w którym od 19 do 21 kwietnia odbywały się drugie Targi Regionalia, premierowa edycja Targów Agroturystyka oraz osiemnaste Targi Turystyki i Wypoczynku Lato odwiedziło łącznie około 25 tys. osób. Przez trzy dni mogły one zapoznać się z ofertą blisko 500 wystawców, którzy na stoiskach prezentowali lokalne wyroby z Polski i ze świata, propozycje wypoczynku blisko natury w otoczeniu malowniczych krajobrazów w kraju i za granicą.
Na zwiedzających czekały smaczne degustacje kulinarnych specjałów. Wystawcy kusili m.in. wybornymi mięsami, chrupiącym chlebem, słodkościami, aromatycznymi miodami, a także tradycyjnymi przetworami i wyrobami z mleka. Nie brakowało różnorodnych trunków, w tym lokalnych browarów, które można było posmakować w ramach Święta Piw Regionalnych. W specjalnym konkursie, spośród 61 propozycji, wyłoniono też najlepsze produkty regionalne. Ponadto, targom towarzyszyły pokazy gotowania, warsztaty oraz ciekawe spotkania merytoryczne.
– Regionalia, w tym roku połączone z Targami Agroturystyka, odniosły ogromny sukces. Dopisali wystawcy, którzy licznie przyjechali z różnych stron naszego kraju, by prezentować swoje firmy i unikatowe oferty, a także mieszkańcy Warszawy i okolic, którzy mogli się tutaj przekonać, jak malownicze i smakowite są polskie regiony. Szczególnie cieszy fakt, że spłynęły do nas bardzo pozytywne opinie na temat targów. Wystawcy docenili nasze imprezy nie tylko za frekwencję, ale i dopracowanie organizacyjne oraz miłą atmosferę. Wiele firm już teraz zadeklarowało, że powróci do nas w przyszłym roku – podsumowuje Bartosz Sosnowski, prezes firmy Międzynarodowe Targi Polska, organizującej obie imprezy.
Uroczyste otwarcie
Targi Regionalia i Agroturystyka, które odbywały się w ramach Targów LATO, zainaugurowała uroczysta ceremonia. Udział w niej wzięli m.in. Dorota Niedziela, poseł na Sejm RP, przewodnicząca Sejmowej Podkomisji Nadzwyczajnej do spraw zmian legislacyjnych dotyczących sprzedaży bezpośredniej produktów rolnych, a także Jan Krzysztof Ardanowski – poseł na Sejm RP, zastępca przewodniczącego Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Nie zabrakło przedstawicieli Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi – dr Anity Szczykutowicz, Dyrektora Departamentu Promocji i Komunikacji oraz jej Zastępcy Dariusza Goszczyńskiego, a także Izabelli Byszewskiej, prezesa Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego. W ceremonii otwarcia uczestniczyli także Wiesław Czerniec, prezes Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej „Gospodarstwa Gościnne” i Wiesław Mariusz Raboszuk, członek zarządu Województwa Mazowieckiego reprezentujący Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego.
Konkursowe zwycięstwa
Tegoroczna edycja targów była okazją do wyróżnienia wyjątkowych lokalnych wyrobów. W Konkursie na Najlepszy Produkt Regionalny spośród 61 propozycji zgłoszonych przez wystawców w trzech kategoriach nagrodzonych i wyróżnionych zostało łącznie aż 20 wyrobów. Za najlepszy produkt regionalny jury jednogłośnie uznało miód wrzosowy z Gospodarstwa Pasiecznego „Bartnik Mazurski”, które zostało uhonorowane Grand Prix Targów Regionalia 2013.
– Tu jest bardzo fajna atmosfera. Organizacyjnie wszystko dopięte jest na ostatni guzik – oceniła targi Agnieszka Pucer ze zwycięskiego Gospodarstwa Pasiecznego „Bartnik Mazurski”.
W konkursie przyznawano też Złote Medale Targów Regionalia. W kategorii Skarby Natury trafił on do czterech wystawców: Gospodarstwa EKO-AGRO Turystycznego za kuleczki z koziego sera w oleju, firmy Smak Tradycji za polędwicę suszoną dojrzewającą, Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Międzyborzu za masło tradycyjne, a także firmy Koneser za parówki cielęce.
– W tym roku sama liczba wystawców jest ogromna. Jest to wspaniałe miejsce, by nawiązać nowe kontakty, podzielić się doświadczeniami, a tutaj w gronie producenckim to bardzo ważny akcent (…) Zainteresowanie zwiedzających jest bardzo duże – zauważył Julian Bielawski z firmy Koneser.
Trzeba promować lokalną żywność, Polska ma w tej kwestii wiele do zaoferowania, każdy region ma swoje niepowtarzalne smaki warte poznania:)