Smog w domu. Groźne pyły w domach. Pyły trują także w domach
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Zanieczyszczenia pyłowe atakują także w domach

Zanieczyszczenia pyłowe atakują także w domach

fot. dreamstime
fot. dreamstime

Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum zmierzą stężenia pyłów w powietrzu w ponad 200 krakowskich mieszkaniach. W ten sposób badacze chcą się dowiedzieć czy pył zagraża nam również w domach.

Badania Europejskiej Agencji Środowiska z października 2013 r. pokazały ze Kraków należy do najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie. Potwierdzają to pomiary z automatycznego monitoringu powietrza, które wskazują, że stężenie zawieszonych pyłów w powietrzu i tlenków azotu często przekracza dopuszczalne normy.

Jak wskazują naukowcy Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum pomiary te nie dają pełnego obrazu wpływu tych zanieczyszczeń na zdrowie człowieka, bowiem mieszkańcy Krakowa nie przebywają w sąsiedztwie tych stacji przez całą dobę.
Dlatego Zakład Zdrowia i Środowiska UJ CM prowadzi projekt, w ramach którego mobilne pyłomierze będą monitorowały przez 24 godziny stan powietrza w mieszkaniach oraz za oknem. Naukowcy w ten sposób odpowiedzą na pytanie: jak na nasze zdrowie wpływa długotrwała ekspozycja na pyły zawieszone: PM2,5 oraz PM10.

„(…) wewnątrz pomieszczeń stężenie PM2,5 i PM10 jest mniejsze od stężeń na zewnątrz, ale istotnym jest o ile i czy nie przekracza norm. Chcemy się także dowiedzieć co wpływa na wyższe lub niższe wartości, np. jakość i szczelność okien, sposób ogrzewania mieszkania, wietrzenie itp. Dlatego dołączamy ankietę, którą wypełnia osoba, u której wykonywane są pomiary, dzięki czemu uzyskujemy dodatkowe informacje o czynnikach zakłócających pomiar” – komentuje autorka badania, dr Monika Ścibor z Zakładu Zdrowia i Środowiska CM UJ.

Ponad 250 krakowian zgodziło się wpuścić do swoich domów naukowców, którzy skontrolują jakość powietrza w mieszkaniach – donosi Dziennik Polski.

Wysokie stężenie pyłu zawieszonego może skutkować kaszlem, zadyszką (szczególnie podczas wysiłku fizycznego), infekcjami układu oddechowego lub zapaleniem spojówek. Dr Monika Ścibor chce sprawdzić, na ile pacjenci z nadreaktywnością oskrzeli i astmatycy są narażeni na niekorzystny wpływ pyłów, nawet jeśli większość czasu przebywają w pomieszczeniach

Ekologia.pl,

Źródło:
„Smog truje nas także w domu” Dziennik Polski, autor: Marcin Warszawski, kwiecień 2014 r.

4.6/5 - (17 votes)
Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Człowiek ma w drogach oddechowych rzęski, które wyłapują zanieczyszczenia i przesuwają je w kierunku ust i nosa, jest to tzw. nabłonek migawkowy:
https://www.anatomia24.pl/nablonek-migawkowy.htm
Tlenki azotu sa emitowane przez czynne wulkany, jak wygląda życie w pobliżu wulkanów:
https://wiadomosci.wp.pl/kat,89916,title,Jak-zyja-ludzie-w-poblizu-wulkanu-w-Chile,wid,9666655,wiadomosc.html

Dobrze, że nie mieszkam w Krakowie :)