Zmiany klimatu gwałtownie przyspieszają niszczenie lasów deszczowych Amazonii
Do 2030 roku wylesianie Amazonii może spowodować zwiększenie emisji dwutlenku węgla od 55,5 do 96,9 miliardów ton, co, jeśli weźmiemy pod uwagę górna granicę, stanowi więcej niż wielkość emisji gazów cieplarnianych, które w ciągu dwóch lat trafią do atmosfery. W dodatku zniszczenie lasów Amazonii doprowadzi do destabilzacji klimatu globalnego.
Znaczenie lasów Amazonii dla klimatu globalnego nie może zostać niedocenione – mówi Dan Nepstad, Starszy Naukowiec (Senior Scientist) w Wood Hole Reseach Centre w Massachusetts i autor raportu. – Są one niezbędne dla obniżenia temperatury na świecie, ale także służą jako ogromny rezerwuar zasobów słodkiej wody który może nawet wpływać na prądy morskie. Należy też pamiętać, że lasy Amazonii to ogromny magazyn węgla.
Obecne trendy w rolnictwie, hodowli zwierząt, pożary, susze, wycinka drzew na masowa skalę przyczyniają się od tego, że do 2030 roku 55 procent amazońskich lasów deszczowych może zostać całkowicie lub w znacznym stopniu zniszczonych. Jeśli, jak przewidują naukowcy, opady deszczu zmniejszą się o 10 % dodatkowe 4% lasów deszczowych zostanie zniszczonych przez suszę. A przecież szacuje się, że globalne ocieplenie zmniejszy ilość opadów w Amazonii o ponad 20%, szczególnie w jej wschodniej części. Temperatury w tym regionie mogą wzrosnąć o2oC a nawet o 8oC w drugiej połowie wieku.
Co więcej w wyniku zniszczenia lasów w Amazonii przewiduje się zmniejszenie opadów w Indiach i Ameryce Centralnej, podobnie jak w czasie sezonu wegetacyjnego w środkowo zachodniej, rolniczej części Stanów Zjednoczonych oraz w Brazylii.
Elementy wchodzące w skład strategii mających na celu powstrzymanie wylesianie terenów Amazonii, to zminimalizowanie negatywnego wpływu hodowli bydła, projekty związane z rozwojem infrastruktury oraz jak najszybsze powiększanie sieci istniejących obszarów chronionych.
Możemy powstrzymać niszczenie lasów deszczowych, ale konieczna jest pomoc krajów wysoko rozwiniętych – mówi Karen Suassuna, specjalista ds. Zmian Klimatu z WWF Brazylia. – Nasz sukces w ochronie Amazonii zależy od tego jak szybko kraje bogate zredukują emisje gazów cieplarnianych spowalniając w ten sposób globalne ocieplenie.
Zmiany klimatu rozpoczynają i przyspieszają nieprawidłowy cykl: już dzisiaj węgiel uwolniony na skutek przekształcenia lasów na pastwiska i tereny rolnicze w Brazylii trafia do atmosfery w ilości od 0,2 do 0,3 miliardów ton na rok. Ta liczba może nawet ulec podwojeniu, kiedy długotrwałe susze spowodują wzrost występowania pożarów.
Porozumienie na rzecz powstrzymania zmian klimatu tzw. Kioto Plus musi brać również pod uwagę redukcję emisji CO2 przez lasy – mówi Wojciech Stępniewski , Kierownik projektu Klimat i energia WWF . Porażka w ochronie lasów Amazonii będzie nie tylko katastrofą dla milionów ludzi zamieszkujących te tereny, ale również dla stabilności klimatu na całym świecie.
wwf.pl