Telefony komórkowe zagłuszają Ziemię
Ogromna popularność telefonów komórkowych i innych urządzeń bezprzewodowych sprawia, że naturalne fale radiowe ulegają zagłuszeniu, – informuje „LiveScience”. Ma to ogromny wpływ zarówno na systemy monitoringu o znaczeniu decydującym dla rolnictwa, transportu i obrony narodowej, jak i badania naukowe.
Źródłem naturalnych fal radiowych mogą być wyładowania atmosferyczne, zorze polarne, zjawiska geologiczne zachodzące we wnętrzu Ziemi oraz obiekty kosmiczne (gwiazdy, radiogalaktyki). W tym momencie mnogość urządzeń emitujących fale radiowe spowodowała powstanie tzw. mgły elektromagnetycznej. Tymczasem wiele badań polegających na obserwacji środowiska opiera się na wychwytywaniu cichych sygnałów radiowych pochodzących z Ziemi. Dostarczają one danych na temat zmian temperatury czy poziomów wody w atmosferze, co pozwala na wczesne wykrywanie ekstremalnych zjawisk pogodowych oraz monitorowanie zmian klimatu. Mgła tak skutecznie zagłusza naturalne sygnały, że dane z pochodzące z niektórych części Europy i Ameryki Północnej są kompletnie bezużyteczne.
W celu rozwiązania problemu, US National Research Council (NRC) zaproponował wprowadzenie międzynarodowych regulacji chroniących pasma przeznaczone do użytku naukowego.