GAZ ŁUPKOWY. ROSJA. Koniec dominacji energetycznej Rosji?
Ekologia.pl Wiadomości Świat USA przewidują koniec gazowej dominacji Rosji

USA przewidują koniec gazowej dominacji Rosji

Przykładowe rury wykorzystywane przy budowie gazociągów, licencja CC-by-sa/2.5/Wikipedia
Przykładowe rury wykorzystywane przy budowie gazociągów, licencja CC-by-sa/2.5/Wikipedia

Jak poinformowała „Rzeczpospolita” gaz łupkowy spowoduje znaczne zmniejszenie udziału rosyjskiego gazu w bilansie energetycznym Europy. Takie wnioski wynikają z raportu przygotowanego przez Rice University na zlecenie Departamentu Energii USA.

Według autorów raportu zasoby gazu łupkowego w USA ograniczą potrzebę Stanów Zjednoczonych na import skroplonego gazu ziemnego przez co najmniej 2-3 dziesięciolecia. Dzięki temu LNG stanie się bardziej dostępny i tańszy, także dla odbiorców w Europie i Azji.

Eksperci z Rice University przewidują, że dzięki temu udział rosyjskiego gazu w rynku w Europie Zachodniej spadnie w 2040 roku nawet do 13 procent, w porównaniu z rokiem 2009, kiedy udział ten wynosił 27 procent. 

Amerykańscy eksperci przekonują, że wydobycie gazu niekonwencjonalnego będzie miało również wpływ na to, że Rosja przestanie wykorzystywać energię w politycznych rozgrywkach. Jak powiedziała jedna z autorów badań Amy Myers Jaffe: „Geopolityczne konsekwencje zwiększenie komercyjnej produkcji gazu z łupków w Stanach będą ogromne”.

Natomiast Rosjanie są innego zdania. Jak podaje „Rzeczpospolita” szefowie Gazpromu zapowiadają, że eksport gazu do państw unijnych będzie z roku na rok rósł, a to za sprawą m. in. zamykania elektrownia atomowych w Niemczech.

W raporcie znalazły się również prognozy dotyczące wydobycia gazu łupkowego w Polsce. Amerykańscy eksperci szacują polskie zasoby na około 3,4 bln metrów sześc. Jednocześnie oceniają, że koszty wydobycia gazu ze złóż niekonwencjonalnych będą zbliżone do tych na amerykańskim rynku i będą wynosiły od 185 do 205 za 1000 metrów sześc.

Źródło: Rzeczpospolita
4.7/5 - (8 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments