Wiatr i słońce wyprzedzają paliwa kopalne. Czeka nas rewolucja energetyczna?
Energia wiatrowa i słoneczna osiągają nowe rekordy, osiągając 30% udział w produkcji energii elektrycznej w UE i po raz pierwszy wyprzedzając paliwa kopalne! – wynika z raportu Ember.
Nowa analiza przeprowadzona przez think tank energetyczny Ember wykazała, że energia elektryczna wygenerowana przez wiatr i słońce wzrosła do rekordowego poziomu 30 procent w ciągu ostatnich sześciu miesięcy w porównaniu do 27 procent z paliw kopalnych. Pozostałe 43 procent stanowiła mieszanka energii wodnej, jądrowej i innych źródeł.
Energia elektryczna z paliw kopalnych spadła o 17 procent w tym samym okresie.
„Wraz ze wzrostem energii wiatrowej i słonecznej rola paliw kopalnych maleje” — mówi analityk Ember, dr Chris Rosslowe. „Jesteśmy świadkami historycznej zmiany w sektorze energetycznym, która zachodzi szybko”.
Raport wykazał, że elektrownie UE spaliły o 24% mniej węgla i o 14% mniej gazu od pierwszej połowy 2023 r. do pierwszej połowy 2024 r. Zmiana ta następuje pomimo niewielkiego wzrostu zapotrzebowania na energię elektryczną, który nastąpił po dwóch latach spadku związanego z pandemią i wojną na Ukrainie.
Liderzy w produkcji OZE
Liderem odnawialnych źródeł energii jest przede wszystkim Dania, wielki potentat energii wiatrowej. Dania, Irlandia, Portugalia to są najwięksi producenci energii z wiatru. Liderami produkcji energii słonecznej są oczywiście kraje Europy Południowej: Grecja, Hiszpania i Włochy, ale też nieco zaskakująco Węgry i Holandia są wśród krajów, które produkują najwięcej energii elektrycznej ze słońca – mówi agencji Newseria Biznes Paweł Czyżak, analityk think tanku Ember, lider programu Europy Środkowo-Wschodniej.
W Polsce produkcja energii ze słońca była większa o 37 proc. w porównaniu do I półrocza 2023 roku. Wzrosty w zakresie energetyki wiatrowej były mniej imponujące.
„Jeśli państwa członkowskie będą w stanie utrzymać dynamikę wdrażania energii wiatrowej i słonecznej, wówczas niezależność od energii kopalnej będzie faktem” — powiedział Rosslowe.
Utrzymanie tempa tej transformacji energetycznej, jak twierdzi think tank, będzie wymagało ukierunkowanej polityki na łagodzenie barier dla integracji energii wiatrowej i słonecznej, w tym udoskonalenia sieci elektroenergetycznej w całej Europie.
„Dwoma kluczowymi priorytetami powinny być działania mające na celu skrócenie czasu podłączania do sieci dla nowych projektów oraz poprawa dostępności magazynowania energii i elastyczności po stronie popytu, co może pomóc w maksymalnym wykorzystaniu energii wiatrowej i słonecznej w okresach, gdy jest jej pod dostatkiem” — wyjaśnia dr Rosslowe.
UE potrzebuje również prostszych zasad dotyczących modernizacji starych farm wiatrowych i digitalizacji procedur wydawania pozwoleń, gdziekolwiek jest to możliwe – wskazuje Ember.
- Rosie Frost; "‘Freedom from fossil power’: Wind and solar electricity grew to all-time high in first half of 2024 "; https://www.euronews.com/green/2024/07/30/freedom-from-fossil-power-wind-and-solar-electricity-grew-to-all-time-high-in-first-half-o; 30-07-2024;






