Żaba jak kameleon
Amerykańscy naukowcy odkryli na Papui-Nowej Gwinei niezwykłą żabę, która w miarę wzrostu całkowicie zmienia ubarwienie. O niezwykłym płazie tak diametralnie zmieniającym kolor ukazał się artykuł w czasopiśmie „Copeia”.
Wyprawę badawczą na Papuę –Nowa Gwineę i okoliczne archipelagi zorganizowali naukowcy z Bishop Museum w Honolulu. Jak powiedział kierujący badaniami dr Fred Kraus: „Odkrycie nowego gatunku zawsze jest ekscytujące, jednak niezwykła biologia tej żaby czyni to odkrycie szczególnie emocjonującym”. Mowa o niewielkiej żabie z gatunku Oreophryne ezra którą naukowcy znaleźli na wyspie Tagula z archipelagu Luizjadów na Oceanie spokojnym, blisko południowo-wschodniego krańca Nowej Gwinei. Młode tego gatunku są czarne z jaskrawożółtymi plamami na całym ciele, jednak w miarę osiągania dojrzałości zupełnie zmieniają swoje ubarwienie. Osobniki dorosłe są brzoskwiniowe z dużymi, jasnoniebieskimi oczami – słowem bardziej przypominają inny gatunek niż osobniki młodociane.
Ubarwienie młodych przypomina to występujące u drzewołazów – żab produkujących silnie trującą wydzielinę. Na razie nie wiadomo czy nowe żaby również są trujące, czy też tylko naśladują toksycznych krewniaków. Zagadką pozostaje też dlaczego dorosłe żaby rezygnują z odstraszających barw.
Przeczytałem tę informację najpierw w „zwykłym” portalu, ponieważ nie zadowalała mnie, poszukałem bardziej fachowego, ale i tu się zawiodłem. „Żaba” raczej nie wygląda na przedstawiciela rodziny żabowatych, raczej na drzewołaza, ale mogę się mylić. Wydaje mi się, że przy tego typu informacjach koniecznie powinno się podawać nazwę rodziny, do jakiej dany gatunek zaliczono, czy zaliczono ją do znanego, czy nowego rodzaju. Dla kogoś interesującego się przyrodą jest to bardzo ważne!