Kocanka kwiat (Helichrysi Flores)

Roślina ta występuje w licznych gatunkach na terenach charakteryzujących się ciepłym klimatem, czyli przede wszystkim w Afryce, Nowej Zelandii, Australii, niektórych rejonach Azji oraz w basenie Morza Śródziemnego. Dziko rosnącym gatunkiem w Polsce jest kocanka piaskowa.

  1. Wygląd
  2. Zbiór
  3. Właściwości lecznicze
  4. Praktyczne zastosowanie
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Wygląd

Kocanka piaskowa dorasta do 10-30 centymetrów wysokości. Roślina ma kolor popielatoszary, pokryta jest włoskami, które mają kolor srebrzysty. Łodyga jest rozgałęziona, wyrastają z niej liście. Kwiaty barwy pomarańczowo-żółto-złocistej, czasami mają barwę purpurową lub bladożółtą, są zebrane w koszyczki. Owoce to niełupki, które posiadają puch kielichowy.

Czy wiesz, że...Kwiaty kocanki doskonale nadają się do tworzenia suchych bukietów, ponieważ przez długi czas zachowują swoje piękne i naturalne kolory. Ważne jest jednak, by kwiaty na bukiety zbierać jeszcze przed ich całkowitym rozwinięciem, zapobiegnie to ich brzydkiemu wyglądowi.

Kocanka objęta jest ochroną gatunkową. Zagrożeniem dla tej rośliny są ludzie, którzy zbierają ją w celach leczniczych. Aby móc zebrać kwiaty kocanki potrzebne jest specjalne zezwolenie.

Kocankę można oczywiście uprawiać, wtedy dostęp do cennych surowców jest nieograniczony. Nie jest to roślina skomplikowana w uprawie, należy jej zapewnić żwirowate oraz niezbyt żyzne podłoże.
Pierwszą osobą, która opisała kocankę był francuski botanik - Étienne Pierre Ventenat, miało to miejsce w 1803 roku.

Kwiaty kocanki wykorzystywane są w wielu domostwach, służą do odstraszania moli, wystarczy włożyć je do szafy, by ich zapach zadziałał odstraszająco.

Kwiaty są składnikiem wielu kosmetyków oraz różnorodnych żeli.


Zbiór

Zbiory koszyczków kwiatowych przeprowadza się w okresie od lipca do sierpnia. Suszenie należy przeprowadzić w przewiewnym miejscu. Temperatura suszenia nie powinna przekraczać 35 stopni Celsjusza.

Właściwości lecznicze

Kocanka znana jest ze swoich właściwości żółciopędnych oraz żółciotwórczych, dlatego stosuje się ją powszechnie w leczeniu schorzeń pęcherzyka żółciowego, kamicy żółciowej oraz schorzeń wątroby, takich jak na przykład niewydolność wątroby. Polecana wszystkim tym osobom, u których stwierdzono problemy dotyczące wytwarzania żółci. Kocanka sprawdza się także w leczeniu schorzeń dróg żółciowych, które związane są na przykład z jej zastojem, jak również w leczeniu pooperacyjnym dróg żółciowych. Dzięki właściwościom hamującym napięcie mięśni gładkich, działa lekko rozkurczowo. Wykorzystywana jest także do leczenia zaburzeń trawienia – pobudza apetyt, jest pomocna w niedokwaśności soków żołądkowych, zwiększa przyswajanie składników odżywczych, reguluje ruchy perystaltyczne jelit, łagodzi stany zapalane w obrębie błony śluzowej żołądka. Kwiat kocanki posiada również właściwości przeczyszczające oraz moczopędne.

Praktyczne zastosowanie

Odwar stosowany w leczeniu kamicy dróg żółciowych

Składniki:
2 łyżki kwiatów kocanki
Woda

Kwiaty zalać 500 ml wody. Po doprowadzeniu do wrzenia gotować jeszcze przez 5 minut. Tak sporządzony odwar należy pić 2 razy dziennie.
Kocanka "Helichrysum basalticum 2" autorstwa Stan Shebs. Licencja CC BY-SA 3.0 na podstawie Wikimedia Commons.

Galeria zdjęć

Kocanka

Systematyka

Królestwo:rośliny
Rząd:astrowce
Rodzina:astrowate
Podrodzina:Asteroideae
Rodzaj:kocanki
Atlas ziół - indeks nazw polskich
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź