Owies zwyczajny ziele, słoma (Avena sativa)

Nazywany/a też: owies prawdziwy

W formie naturalnej występuje w Azji Środkowej oraz basenie morza Śródziemnego. Z pośród 35 gatunków owsa, zdecydowana większość z nich to rośliny uprawne. W Polsce w formie dzikiej występuje przede wszystkim owies głuchy. Gatunek typowy to owies zwyczajny, który uprawiany jest w Eurazji oraz Ameryce Południowej.
  1. Wygląd
  2. Zbiór
  3. Właściwości lecznicze
  4. Praktyczne zastosowanie
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Wygląd

Łodyga to puste źdźbło. Roślina dorasta do 1 m wysokości.

Czy wiesz, że...
  • Kąpiel z owsa działa wzmacniająco na organizm, pomaga w bólach reumatycznych oraz artretycznych, a także w pielęgnacji skóry.
  • Płatki owsiane to jeden z najzdrowszych produktów spożywczych, który powinien znajdować się w każdej kuchni.
  • Bardzo zdrowym i pysznym zamiennikiem mleka krowiego jest mleko owsiane.

Zbiór

Owies zwyczajny zbiera się późnym latem.

Właściwości lecznicze

Surowcem leczniczym jest słowa i ziele. Ziele owsa stosowane jest do leczenia oraz profilaktyki chorób  układu moczowego, ponieważ posiada właściwości moczopędne. Dzięki zawartej w owsie krzemionce, powstawanie kamieni moczowych jest utrudnione, dzięki temu można skutecznie chronić się przed kamieniami. Profilaktycznie działa głównie na nerki oraz pęcherz moczowy.

Nie tylko ziele owsa działa dobroczynnie na nasz organizm, do leczenia wykorzystywana jest bowiem również słoma. Ma ona działanie wzmacniające, dlatego pomaga regenerować organizm, przy jej pomocy leczy się również osłabienie organizmu. Słoma sprawdza się w leczeniu stanów nerwowych. Z kolei wodne wyciągi z ziela mają działanie przeciwbólowe – stosowane są do leczenia bólów reumatycznych. Działa również wykrztuśnie.

Owies posiada wiele cennych składników takich jak wapń czy magnez, dlatego jest doskonałym składnikiem odżywczym, który powinien znaleźć się w diecie każdej osoby. Dzięki temu układ nerwowy będzie działał prawidłowo, a organizm zostanie zaopatrzony w odpowiednią dawkę wapnia, co wpłynie na kości oraz zęby. Owies sprawdza się w leczeniu cukrzycy a także przeciwdziałaniu tej chorobie – wyrównuje poziom cukru we krwi. Zarówno ziarna, jak i słoma mają lekkie działanie poprawiające nastrój, podnoszą również energię organizmu, lecz w niewielkie sposób. Dlatego roślinę tą wykorzystuje się do leczenia depresji oraz innych stanów związanych z obniżonym nastrojem, jak również bezsennością. Sprawdza się także w leczeniu epilepsji, jest przy tym świetnym środkiem leczniczym, który podawany jest pacjentom, którzy chcą zrezygnować z przyjmowania środków antydepresyjnych. Owies to roślina, która doskonale sprawdza się w leczeniu chorób układu pokarmowego, leczy bowiem stany zapalne żołądka, zespół jelita drażliwego, zaparcia. Pomaga także w walce z hemoroidami. Zwiększa również masę kałową i przyspiesza jej wydalanie, dzięki temu pokarm szybciej usuwany jest z organizmu. Dzięki tym właściwościom owies przeciwdziała rakowi jelita grubego. Owies polecany jest również do profilaktyki chorób sercowo-naczyniowych, ponieważ obniża poziom cholesterolu we krwi oraz zbyt wysokie ciśnienie krwi. Stosuje się go również powszechnie w dietach odchudzających, ponieważ włókno pęcznieje w żołądku dając uczucie sytości, ponadto usprawnia trawienie i zmniejsza przyswajalność tłuszczów.


Praktyczne zastosowanie

Odwar moczopędny na problemy z pęcherzem moczowym i nerkami

Składniki:
  • 1 łyżka rozdrobnionego ziela owsa
  • Woda

Ziele zalać szklanką gorącej wody i zostawić pod przykryciem na kwadrans. Gotować na małym ogniu przez 5 minut. Przecedzić. Odwar należ uzupełnić przegotowaną wodą do objętości 1 szklanki. Pić 1 szklankę odwaru 3 razy dziennie.
Owies zwyczajny, Henrik Sendelbach [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons Owies zwyczajny, Henrik Sendelbach [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

Owies zwyczajny, Henrik Sendelbach [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons
Owies zwyczajny. By Andreas Trepte (Own work) [CC BY-SA 2.5], via Wikimedia Commons

Systematyka

Królestwo:rośliny
Rodzaj:owies
Atlas ziół - indeks nazw polskich
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź