Pokrzywa liść, ziele, korzeń (Urticae Folia, Herba, Radix)

"Brennnesseln jung 15 Tage 25-03-2010" autorstwa BS*ökoscouts - Praca własna. Licencja CC BY-SA 3.0 na podstawie Wikimedia Commons.
Pokrzywa jest chwastem rozpowszechnionym w całej kontynentalnej Europie oraz na Wyspach Brytyjskich. Występuje w Azji – od Afganistanu aż po środkowe Chiny, Ameryce Północnej  i Południowej, Afryce Północnej i Południowej (również w Etiopii). Rośnie także na Bliskim Wschodzie, Islandii, Grenlandii, Wyspie Świętej Heleny, wyspach Morza Śródziemnego oraz Nowej Zelandii

  1. Wygląd
  2. Zbiór
  3. Właściwości lecznicze
  4. Praktyczne zastosowanie
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Wygląd

Łodyga pokrzywy sięga zazwyczaj do 1,5 m wysokości, niemniej jednak zdarza się, że osiąga nawet do 3 m wysokości.  Bardzo charakterystyczną cechą łodygi pokrzywy jest to, że pokryta jest ona parzącymi włoskami. Na łodydze osadzone są liście, które są na brzegu piłkowane. Włoski parzące w mniejszej ilości znajdują się na górnej stronie liścia, pod spodem jest ich znacznie więcej. Pokrzywa jest zazwyczaj dwupienna, oznacza to, że na różnych roślinach występuje kwiaty żeńskie i męskie. Kwiaty osiągają do 1,5 mm średnicy. Owoc to jednonasienny orzeszek, który osiąga długość do 1,2 mm. Jedna pokrzywa jest w stanie wytworzyć około 22 tysięcy owoców.

Czy wiesz, że...Pokrzywa znana jest ze swoich wspaniałych właściwości kosmetycznych. Regularne picie herbatki z pokrzywy poprawia stan cery, paznokci oraz włosów.

Roślina ta była dawniej używana przez pszczelarzy do ochrony uli przed żabami.

Pokrzywa może być używana jako surowiec papierniczy.

Zbiór

Zbiór pokrzywy przeprowadza się w okresie od marca do maja. Zaleca się założenie rękawiczek, aby nie poparzyć rąk. Podczas zbiorów zbiera się tylko młode wierzchołki pędów.

Właściwości lecznicze

Surowcem leczniczym jest liść, korzeń i ziele pokrzywy. Z korzenia pokrzywy wytwarza się wyciągi wodno-alkoholowe, które są bardzo pomocne w leczeniu prostaty – nie likwidują choroby, ale spowalniają jej rozwój w początkowym okresie. Pokrzywa posiada właściwości moczopędne, dlatego stosuje się ją przede wszystkim do leczenia chorób układu moczowego, w tym przede wszystkim podczas zapaleń pęcherza, stanów zapalnych dróg moczowych czy w kamicy nerkowej. Polecana jest również do ochrony nerek osobom, u których występuje duże ryzyko ich uszkodzenia, na przykład w przypadku zbyt wysokiego ciśnienia krwi. Pokrzywa naturalnie wzmacnia układ odpornościowy i jest idealna do leczenia anemii – wzmaga produkcję czerwonych krwinek. Polecana jest do normalizowania ciśnienia krwi oraz pomaga w zaburzeniach krążenia. Liście i ziele pokrzywy są odpowiedzialne za obniżanie poziomu cukru we krwi, dlatego poleca się je stosować w przypadku cukrzycy bądź w profilaktyce tej choroby. Doskonale reguluje przemianę materii poprawiając perystaltykę jelit. Korzystnie wpływa na działanie takich organów wewnętrznych jak trzustka, wątroba czy żołądek. Pokrzywa posiada właściwości oczyszczające – oczyszcza organizm z wszelkich toksyn, dlatego poleca się ją stosować na przykład po antybiotykoterapii, do oczyszczania wątroby, czy w chorobach takich jak dna moczanowa. Roślina ta jest polecana w alergiach oraz problemach z układem kostnym, a także w profilaktyce chorób kostnych. Sprzyja szybszemu zrastaniu się kości, sprawia, że stają się one mocniejsze. Pokrzywa używana jest również w formie zewnętrznej – do leczenia owrzodzeń, ran, czyraków. Likwiduje obrzęki, ponieważ zapobiega zatrzymywaniu wody w organizmie.

Praktyczne zastosowanie

Napar z pokrzywy na oczyszczenie organizmu, lepsze trawienie

Składniki:

2 łyżki suszonych lub świeżych liści pokrzywy
Woda

Liście zalać wrzątkiem. Zaparzyć pod przykryciem przez 10 minut. Przecedzić. Tak powstały napar jest gotowy do picia.
Pokrzywa "Brennnesseln jung 15 Tage 25-03-2010" autorstwa BS*ökoscouts - Praca własna. Licencja CC BY-SA 3.0 na podstawie Wikimedia Commons.

Galeria zdjęć

PokrzywaPokrzywa liść, ziele, korzeń
Pokrzywa liść, ziele, korzeń

Systematyka

Królestwo:rośliny
Rząd:różowce
Rodzina:pokrzywowate
Rodzaj:pokrzywa
ekologia.pl  Wiedza  Atlas ziół  rośliny naczyniowe   rośliny nasienne   okrytonasienne   różowce   pokrzywowate   pokrzywa   Pokrzywa liść, ziele, korzeń
Atlas ziół - indeks nazw polskich
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź