Topola biała (Populus alba)

Nazywany/a też: białas, białodrzew

Topola biała. By Stefan.lefnaer (Own work) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons
Topola, to drzewo, które liczy sobie 35 gatunków. Gatunkiem typowym jest topola biała. Topola biała występuje w środkowej i południowej Europie (z wyłączeniem Skandynawii i Irlandii), Afryce Północnej i większej części Azji. Jako roślina rozprzestrzeniona występuje w Australii i Nowej Zelandii oraz na Azorach. W Polsce występuje na terenach niżowych oraz w niższych położeniach górskich. Jest również gatunkiem uprawianym.

 1. Wygląd
 2. Uprawa i zbiór
 3. Właściwości lecznicze
 4. Praktyczne zastosowanie
 5. Systematyka
 6. Galeria zdjęć

Wygląd

Drzewo to może osiągać do 28 m wysokości. Ma szeroką koronę o kulistym kształcie. Kora w wyższych częściach ma barwę srebrzystoszarą i romboidalny kształt. Na pniu jest spękana i ma barwę szarobiałą. Pień u starszych roślin ma barwę czarną. Liście ułożone są skrętolegle. Mają barwę ciemnozieloną od góry i srebrzystą od dołu. Podczas jesieni liście przybierają barwę żółtą lub brązową. Kwiaty są zebrane w kwiatostany, czyli kotki, które przybierają barwę czerwoną w kwiatach męskich i żółtozieloną w żeńskich. Owoc to pękająca na dwie części torebka.

Czy wiesz, że...
 • Drewno rośliny jest łatwe w obróbce mechanicznej. Zawiera w sobie bardzo dużo wody i jest miękkie. Wykorzystywane jest do produkcji różnych przedmiotów, w rzeźbiarstwie oraz w charakterze materiału opałowego.
 • Odmiany męskie są bardzo chętnie sadzone w parkach i na innych zielonych terenach, ponieważ są piękną rośliną ozdobną. W przeciwieństwie do odmiany żeńskiej nie zaśmiecają terenu puchatymi nasionami.
 • Dzięki wysokiej zawartości celulozy, drewno topoli wykorzystywane jest do produkcji papieru.
 • O topoli białej można było przeczytać już w Biblii. Wzmianki o tej roślinie znaleźć można w Księdze Rodzaju, Księdze Izajasza oraz Księdze Ozeasza.
 • Topole to najszybciej rosnące drzewa, które dożywają około 150 lat.

Uprawa i zbiór

Surowcem leczniczym topoli białej są pączki. Zbiór surowca przeprowadza się w okresie wcześniej wiosny, gdy pączki znajdują się jeszcze w łuskach. Po zbiorach pączki należy poddać suszeniu. Temperatura suszenia nie powinna przekraczać 30 stopni Celsjusza.

Właściwości lecznicze

Roślina ma właściwości napotne. Napar z pączków topoli bądź liści sprawdza się w leczeniu grypy i przeziębienia, a także w leczeniu innych infekcji, które przebiegają z gorączką czy ogólnym osłabieniem. Moczopędne działanie topoli sprzyja usuwaniu z organizmu szkodliwych produktów przemiany materii. Topola sprzyja również obniżeniu poziomu mocznika w organizmie. Ma właściwości przeciwbólowe, doskonale sprawdza się w leczeniu bólów różnego pochodzenia. Jest pomocna w chorobie reumatycznej. Roślina polecana jest również do profilaktyki osobom, które mają tendencję do powstawania zawałów i zakrzepów. Ma właściwości przeciwzapalne, wykorzystuje się ją do leczenia stanów zapalnych skóry czy zapalenia przydatków.

Praktyczne zastosowanie

Napar z pączków topoli na przeziębienie, kaszel i do stosowania zewnętrznego

Składniki:
 • 2 łyżki suchych pączków topoli
 • Woda

Pączki zalać 2 szklankami wrzącej wody. Zostawić pod przykryciem na około 20 minut. Przecedzić. Pić po około 100-150 ml naparu 2-3 razy dziennie.
Topola biała. By Stefan.lefnaer (Own work) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons Topola biała. By Stefan.lefnaer (Own work) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

Topola biała. By Stefan.lefnaer (Own work) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia CommonsSurowcem zielarskim są pączki topoli białej
Topola biała - kotki. By Димитър Найденов / Dimìtar Nàydenov (Own work) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Systematyka

Królestwo:rośliny
Rodzina:wierzbowate
Rodzaj:topola
Atlas ziół - indeks nazw polskich
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź