Wiesiołek dwuletni (Oenothera biennis )

Nazywany/a też: wiesiołek, wiesiołek wąskolistny, wisiołek

Wiesiołek pochodzi z Ameryki Północnej. Występuje również w Europie, ponieważ został do niej zawleczony na początku XVII wieku. Jest gatunkiem pospolitym w Polsce. Najczęstsze miejsca występowania to przydroża, brzegi rzek i nasypy kolejowe.

  1. Wygląd
  2. Uprawa i zbiór
  3. Właściwości lecznicze
  4. Praktyczne zastosowanie
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Wygląd

Łodyga rośliny dorasta najczęściej do 100 cm, choć zdarza się, że osiąga wysokość do 150 cm. Na łodydze występują włoski, ich wygląd definiuje gatunek. Liście odziomkowe mają kształt odwrotnie jajowaty, natomiast liście łodygowe mają kształt podługowatolancetowany. Wiesiołek ma czerwone nerwy, za wyjątkiem roślin jesiennych oraz rosnących w osłoniętych od światła miejscach. Kwiaty mają barwę żółtą, zebrane są w kwiatostan. Owocem jest podłużna, jajowata torebka.

Czy wiesz, że...
  • Roślina jest wykorzystywana w kuchni. Odpowiednio przyprawiony korzeń wiesiołka stanowi pyszny dodatek do obiadu. Przypomina w smaku pasternak. Oprócz gotowania, można go również zamarynować. Często wykorzystywany jest jako aperitif.
  • Gatunki wiesiołka jest bardzo trudno od siebie rozróżnić. Do rozpoznania danego gatunki należy wziąć pod uwagę wiele cech rośliny, między innymi to gdzie rośnie, jaką ma budowę włosków oraz jaką barwę nerwów na liściach.

Uprawa i zbiór

Roślinę najlepiej posadzić na słonecznym stanowisku, ponieważ na nim będzie się rozwijała najlepiej. Idealne podłoże dla wiesiołka to gleba umiarkowanie wilgotna, próchnicza o odczynie lekko kwaśnym. Roślinę warto nawozić. Wiesiołek nie potrzebuje podlewania – nadmierna wilgoć może doprowadzić do gnicia korzeni i obumarcia rośliny, Wyjątek stanowią okresy susz, wtedy można podlać roślinę. Roślina jest odporna na mrozy.

Właściwości lecznicze

Wiesiołek dwuletni właściwości ma wiele. Wykorzystywany jest przede wszystkim do zwiększania odporności organizmu, ponieważ ma działanie wzmacniające i mineralizujące. Jest pomocny w leczeniu chorób nerwowych, ponieważ działa uspokajająco. Wiesiołek dwuletni działanie ma również hormonalne, dlatego stosuje się go pomocniczo w leczeniu napięć przedmiesiączkowych czy bolesności sutków. Jest wykorzystywany do leczenia chorób skóry, między innymi do leczenia atopowego zapalenia skóry, wrzodów, wyprysków, trądziku oraz innych zmian na skórze. Roślina sprawdza się także w leczeniu chorób kardiologicznych, pomaga bowiem leczyć miażdżycę i zbyt wysokie ciśnienie krwi, działa również przeciwzakrzepowo. Ma również działanie krwiotwórcze, dlatego sprawdza się w leczeniu chorób układu krwionośnego. Przeciwcukrzycowe działanie rośliny wykorzystywane jest do leczenia diabetyków. Pomaga leczyć choroby reumatoidalne. Właściwości przeciwbakteryjne oraz przeciwwirusowe pomagają chronić organizm. Leczy stany zapalne gardła. Wiesiołek wykorzystywany jest również do leczenia zaburzeń przewodu pokarmowego oraz pomocniczo do leczenia biegunek.

Praktyczne zastosowanie

Napar z wiesiołka polecany do leczenia stanów zapalnych gardła, kaszlu

Składniki:
  • 1 łyżka nasion wiesiołka
  • Woda

Nasiona zalać szklanką wrzącej wody. Zostawić pod przykryciem na kwadrans do naciągnięcia. Odcedzić.
Ciekawostki
Wiesiołek dwuletni. Photo: Christian Ferrer Wiesiołek dwuletni. Photo: Christian Ferrer / Wikimedia Commons, via Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

Wiesiołek dwuletni. Photo: Christian Ferrer
Wiesiołek dwuletni - kwiat. By Enrico Blasutto (Own work) [GFDL or CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons
Atlas ziół - indeks nazw polskich
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź