Aligator amerykański (Alligator mississippiensis)

Nazywany/a też: aligator missisipski

Fot. Ianaré Sévi, CC/Wikipedia
Duży, masywny aligator, podobnie jak chiński krewniak o stosunkowo krótkim, płaskim pysku. W odróżnieniu od krokodyli, przy zamkniętym pysku zęby chowają się w odpowiednich zagłębieniach w szczęce. Miedzy oczami niewielki kostny twór, podobny do tego jaki maja kajmany. Ubarwienie grzbietu ciemne, przeważnie oliwkowozielone, z ciemniejszymi plamami. Strona brzuszna jaśniejsza, zazwyczaj kremowa. Młode są jaśniejsze, przezwanie żółtozielone z ciemniejszymi pasami, z wiekiem ciemnieją. Samce są większe od samic.
  1. Występowanie
  2. Środowisko i tryb życia
  3. Rozmnażanie
  4. Pokarm
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

Spotykany na terenie Ameryki Północnej, gdzie  zamieszkuje południowo-wschodnie stany USA (Arkansas, Alabama, Luizjana, Georgia, Floryda, Teksas, Oklahoma, Missisipi a także Karolina Północna oraz Południowa).
Czy wiesz, że...
  • Przez lata był prześladowany z uwagi na potencjalne zagrożenie jakie stanowi dla ludzi, a także z uwagi na jego cenną skórę, pożądaną w przemyśle galanteryjnym. Szacuje się że tylko w stanie Luizjana w latach 1940-47 zabito 500 000 sztuk. Obecnie dzika populacja jest chroniona, a  jej wielkość szacuje się na około 1 000 000 sztuk.
  • W USA jest hodowany na licznych fermach, które dostarczają zarówno skór jak i mięsa tych zwierząt. Dzięki temu, oraz włączeniu go na listę zwierząt chronionych, dzika populacja nie jest obecnie zagrożona.

Środowisko i tryb życia

Najczęściej zamieszkuje tereny bagienne, ale bywa spotykany także nad brzegami rzek i jezior.  Chętnie zasiedla wszelkie starorzecza, płytsze fragmenty wielkich rzek, zarośnięte tereny nadbrzeżne. Postępująca urbanizacja i przeznaczanie pod zabudowę coraz nowych obszarów, sprawia, że bywa spotykany w bezpośredniej bliskości człowieka, zamieszkując wszelkie kanały a nawet rowy melioracyjne. Z tego tez powodu, większe, groźniejsze osobniki są niekiedy odłapywane i przenoszone w odludne okolice. W wodzie świetnie pływa i nurkuje na ladzie porusza się raczej niezgrabnie. Jest aktywny wieczorami i w nocy, kiedy to wychodzi także na ląd, w ciągu dnia wyleguje się na brzegu a spłoszony znika w wodzie. W okolicach o chłodniejszym klimacie zimuje w pobliżu wody, w specjalnie wygrzebanych głębokich norach. 

Rozmnażanie

W okresie godowym dojrzałe samce wabią samice donośnym wibrującym głosem, który dzięki niskiej częstotliwości, w wodzie jest przenoszony na znaczne odległości. Widowiskowe zaloty mogą trwać przez wiele godzin. Wraz z końcem wiosny i początkiem lata samica buduje na brzegu gniazdo z błota i szczątków roślinnych. Okazała konstrukcja (do 2 m szerokości i 1 m wysokości) w kształcie kopca kryje w swoim wnętrzu 20-60 jaj. Inkubacja trwa około dwóch miesięcy, samica pozostaje w pobliżu gniazda, strzegąc je przed drapieżnikami. Chwilę po wykluciu młode nawołują matkę piskliwymi głosami. Samica rozgrzebuje gniazdo a następnie delikatnie przenosi w paszczy po kilka młodych do wody. Młode mogą pozostawać w pobliżu matki jeszcze około roku (rekordowo do trzech lat) licząc w razie niebezpieczeństwa na jej pomoc.

Pokarm

Dieta jest uzależniona od wielkości zwierzęcia. Młode polują na niewielkie ryby, płazy a także mniejsze ssaki. Wraz z wiekiem ich łupem padają duże ryby, żółwie, średniej wielkości ssaki a także ptaki (szczególnie gatunki związane z wodą). Nie gardzą także padlina oraz innymi gadami (w tym mniejszymi osobnikami własnego gatunku).
Aligator amerykański, Alligator mississippiensis,  American alligator Fot. Ianaré Sévi, CC/Wikipedia

Galeria zdjęć

Aligator amerykański, Alligator mississippiensis,  American alligatorAligator amerykański, Alligator mississippiensis,  American alligator
Aligator amerykański, Alligator mississippiensis,  American alligator

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Gady
Rząd:Krokodyle
Rodzaj:Alligator
Indeks nazw polskich - gromada Gady
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź