Amur biały (Ctenopharyngodon idella)

Amur biały. By Roban Kramer [Public domain], via Wikimedia Commons
Naturalny zasięg występowania amura białego znajduje się we wschodnich Chinach i południowo-wschodniej Rosji: obejmuje zlewnie rzek Xijiang, Jangcy, rzeki Żółtej i rzeki Amur. Obecnie został wprowadzony do rzek niemal na całym świecie. Na wielu obszarach gwałtownie rozszerza swój zasięg i jest uznawany za gatunek inwazyjny.
  1. Budowa zewnętrzna
  2. Biologia
  3. Odżywianie
  4. Systematyka
  5. Galeria zdjęć

Budowa zewnętrzna

Oczy średniej wielkości. Otwór gębowy półdolny. Wargi stosunkowo grube. Zęby gardłowe masywne, dwuszeregowe. Ciało wydłużone, wrzecionowate, ze słabym dwubocznym spłaszczeniem. Grzbiet ciemny. Boki oliwkowozielone. Brzuch w barwach od jasnożółtej do białej. Ciało pokrywają duże, silnie osadzone, cykloidalne łuski (tylne brzegi łusek ciemniejsze). Linia naboczna kompletna, biegnie lekkim łukiem w dół. Wszystkie płetwy o brązowozłocistej barwie. Płetwy: grzbietowa, brzuszne i odbytowa o zaokrąglonych tylnych krawędziach. Płetwy brzuszne na wysokości płetwy grzbietowej. Trzon ogona gruby i w miarę długi. Płetwa ogonowa z silnym wcięciem. Płetwy piersiowe czerwone przy nasadzie. Młode osobniki są jaśniejsze, ze złoto miedzianym odcieniem.
Czy wiesz, że...Gatunek introdukowany w wiele miejsc, w celu zapobiegania zarastania zbiorników.

Biologia

Amury chętnie przebywają w jeziorach, stawach, zbiornikach zaporowych i rzekach o spokojnym nurcie. Preferują głównie wody płytkie, a z głębszych korzystają przy wysokich temperaturach otoczenia. Tolerują szeroki zakresy temperatur, co częściowo przyczynia się do dużej przeżywalności na nowych obszarach występowania. Do rozrodu przystępuje od kwietnia do sierpnia. Samica składa od 29 tys. do ponad miliona ziaren ikry. Jaja (półpelagiczne) składane są w porcjach, po zniesieniu unoszone z prądem wody. W Polsce rozród amura odbywa się w warunkach sztucznych. Dojrzałość płciową osiąga w różnym wieku (od 2 do 10 roku życia, samce rok przed samicami), w zależności od temperatury wody.

Odżywianie

Pożywiają się roślinnością naczyniową. Larwy żywią się zooplanktonem.
Amur biały. By Roban Kramer [Public domain], via Wikimedia Commons Amur biały. By Roban Kramer [Public domain], via Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

Amur biały. By Roban Kramer [Public domain], via Wikimedia Commons

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Takson parafiletyczny:Ryby
Rodzina:Karpiowate
Gatunek:Amur biały
Indeks nazw polskich - takson parafiletyczny Ryby
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź