Gągoł (Bucephala clangula)

Nazywany/a też: gągoł krzykliwy

Samiec, fot. Marek Szczepanek
Gągoł charakteryzuje się dość krępą sylwetką, stosunkowo dużą głową i krótką szyją. Samiec w upierzeniu godowym ma czarną głowę z zielonawym połyskiem i okrągłą, białą plamą na policzku oraz czarny wierzch ciała, a boki i spód białe. Samica jest szarobrunatna z czekoladową głową, białą obręczą na szyi i żółtą plamką na końcu dzioba. Osobniki młodociane i samiec w szacie spoczynkowej - podobne do samicy.
  1. Biotop
  2. Występowanie
  3. Lęgi
  4. Pokarm
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Biotop

Gągoł zamieszkuje jeziora i rzeki z czystą wodą, czasami stawy rybne, w otoczeniu których znajdują się stare drzewostany z dziuplastymi drzewami.
Czy wiesz, że...Gągoł potrafi nurkować na głębokość 8 m i przebywać pod wodą do 30 sekund;

Występowanie

Gągoł zasiedla obszary położone na północy Azji, w północnej i środkowej Europie oraz na północy Ameryki Północnej. Zimuje w południowej i zachodniej Europie, północnej Azji i na wybrzeżach Ameryki Północnej. W Polsce jest to nieliczny ptak lęgowy północnej i zachodniej części kraju, wykazujący tendencje do wzrostu liczebności. W okresie wędrówek jest dość liczny w całym kraju, w zimie spotykany głównie na wybrzeżu, a w głębi kraju na północnym zachodzie i w centrum.

Lęgi

Gniazdo gągoła mieści się w dziupli lub odpowiednio dużej budce lęgowej, zdarza się, że pod wykrotami drzew. Wyściółkę stanowi próchno, a w czasie wysiadywania pojawia się biały lub białoszary puch. W zniesieniu jest 6-14 niebieskawozielonych jaj. Niekiedy w jednym gnieździe znajdują się zniesienia od dwóch samic. Wysiaduje wyłącznie samica przez ok. miesiąc. Pisklęta już w drugim dniu życia wyskakują z gniazda i udają się z matką na wodę. Zdolność lotu uzyskują w wieku 2 miesięcy.

Pokarm

Gągoł żywi się prawie wyłącznie pokarmem zwierzęcym (owady i ich larwy, mięczaki, kijanki, drobne rybki) zbieranym najczęściej na dnie zbiornika wodnego.
Gągoł, Bucephala clangula, Common Goldeneye Samiec, fot. Marek Szczepanek

Galeria zdjęć

Gągoł, Bucephala clangula, Common Goldeneye
Gągoł, Bucephala clangula, Common Goldeneye

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ptaki
Rodzina:Kaczkowate
Rodzaj:Bucephala
Gatunek:Gągoł
Indeks nazw polskich - gromada Ptaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź