Kania ruda (Milvus milvys)

Nazywany/a też: kania rdzawa

Fot. Marek Szczepanek
Upierzenie kani rudej jest szare (głowa) i rdzawobrunatne. W locie są dobrze widoczne jasne plamy na spodzie skrzydeł. Ogon jest długi i rozwidlony, dziób żółty. Obie płcie podobne do siebie.
  1. Biotop
  2. Występowanie
  3. Lęgi
  4. Pokarm
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Biotop

Zamieszkuje liściaste bądź mieszane stare lasy, w sąsiedztwie pól, łąk i zbiorników wodnych.
Czy wiesz, że...Do połowy XX w. kania ruda była w naszym kraju jednym z najliczniejszych ptaków drapieżnych. Obecnie jest to gatunek zagrożony, wpisany do „Polskiej czerwonej księgi zwierząt”;

Występowanie

Areał lęgowy obejmuje prawie całą Europę, Kaukaz i Azję Mniejszą oraz północną Afrykę. Jest to gatunek wędrowny, zimujący wokół Morza Śródziemnego. W Polsce skrajnie nieliczny, występujący głównie na zachodzie i północy kraju. Pojedyncze osobniki pozostają na zimę.

Lęgi

Wyprowadza 1 lęg w roku. Gniazdo zakłada  w koronie wysokiego drzewa, w rozwidleniu konarów, najczęściej blisko pnia. Jest ono zbudowane z grubych gałęzi, wysłane darnią, a także szmatami, papierem i innymi odpadkami. W kwietniu lub maju samica składa 2-4 pękate jaja, które wysiaduje przez ok. 30 dni. Młode opuszczają gniazdo po ok. 50 dniach i jeszcze przez miesiąc pozostają pod opieka rodziców.

Pokarm

Kania ruda żywi drobnymi kręgowcami, ponad połowę jej ofiar stanowią ptaki: krukowate, pisklęta mew,  gołębie, kaczki. Bardzo chętnie korzysta też z padliny, często są to zwierzęta przejechane na drogach. Pożywienie uzupełnia rybami.
Kania ruda, Milvus milvys, Red Kite Fot. Marek Szczepanek

Galeria zdjęć

Kania ruda, Milvus milvys, Red Kite

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ptaki
Rodzaj:Milvus
Gatunek:Kania ruda
Indeks nazw polskich - gromada Ptaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź