Koza biała szlachetna niemiecka (Capra aegagrus hircus)

By Taken byfir0002 | flagstaffotos.com.auCanon 20D + Canon 70-200mm f/2.8 L [GFDL 1.2], from Wikimedia Commons
Koza biała szlachetna niemiecka to jedna z spośród wielu ras kozy domowej (Capra aegagrus hircus). Jest to koza średniej do dużej wielkości. Źrenice są poziome. Uszy stojące. Część osobników posiada rogi, pozostała część jest ich pozbawiona. Rogi są odchylone do tyłu. Sierść jest krótka. Barwa ciała biała. Ogon stosunkowo krótki. Samce są większe od samic.
  1. Występowanie i tryb życia
  2. Odżywianie
  3. Rozmnażanie i rozwój
  4. Systematyka
  5. Galeria zdjęć

Występowanie i tryb życia

Koza biała szlachetna niemiecka powstała w Niemczech w wyniku krzyżowania kóz saaneńskich z kozami ras lokalnych. Kozy tej rasy hodowane są głównie w zachodnich Niemczech. Spotykane są w Badenii-Wirtembergii, Dolnej Saksonii, Nadrenii Północnej-Westfalii i Szlezwiku-Holsztynie. Sprowadzane były także do innych krajów (w tym do Polski) w celu uszlachetnienia innych ras. Kozy rasy białej szlachetnej niemieckiej przyczyniły się do powstania rasy polskiej białej uszlachetnionej. Podobnie jak pozostałe rasy kóz koza biała szlachetna doskonale przystosowuje się do rożnych warunków klimatycznych i terenowych. Zwierzę towarzyskie, przebywające w stadach. Należy do ras mlecznych, hodowana jest głównie dla mleka. Jej wydajność mleczną szacuje się na 900-1200 kg.
Czy wiesz, że...Kozy należą do najwcześniej udomowionych zwierząt.

Odżywianie

Koza biała szlachetna niemiecka jest zwierzęciem roślinożernym.

Rozmnażanie i rozwój

W hodowli rozród kozy białej szlachetnej niemieckiej jest planowany przez człowieka. W rozmnażaniu (poza naturalnym kojarzeniem) często stosuje się inseminacje samic. Ciąża trwa ok. 150 dni. Samica rodzi zwykle dwa koźlęta. W wysokoprodukcyjnych hodowlach młode odbierane są od razu od samicy i żywione są początkowo siarą następnie preparatami mlekozastępczymi. Samice gdy skończą produkować siarę, przeznaczane są do doju. Zazwyczaj dojenie odbywa się za pomocą maszyn. Dojrzałość płciową osiąga między siódmym a dziewiątym miesiącem życia, do rozrodu przystępuje w piętnastym miesiącu życia. Dożywa kilkunastu lat.
Capra aegagrus hircus By Taken byfir0002 | flagstaffotos.com.auCanon 20D + Canon 70-200mm f/2.8 L [GFDL 1.2], from Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

Capra aegagrus hircus
Capra aegagrus hircus

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ssaki
Rodzina:Wołowate
Rodzaj:Capra
Indeks nazw polskich - gromada Ssaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź
Pasaż zakupowy